Zaini-Vitgenšteini

No ''Vēsture''
(Pāradresēts no Zu Sayn-Wittgenstein-Sayn)
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
grāfi Cu Zaini Vitgenšteini Berleburgi
firsti Cu Zaini Vitgenšteini Berleburgi

Cu Zaini un Vitgenšteini (vc. zy Sayn und Wittgenstein, kr. Сайн Витгенштейн) – sena vācu bruņniecības dzimta Vestfālenē, Zainas un Vitgenšteinas (Sayn und Wittgenstein) grāfistes kungi. 1607. gadā grāfiste tika sadalīta trijās grāfistēs: Zaina-Vitgenšteina-Berleburga (Sayn-Wittgenstein-Berleburg), Zaina-Vitgenšteina-Zaina (Sayn-Wittgenstein-Sayn) un Zaina-Vitgenšteina-Vitgenšteina (Sayn-Wittgenstein-Wittgenstein).

Vairāki šīs dzimtas pārstāvji apmetās uz dzīvi arī Baltijā un Krievijā, veidojot jaunas līnijas. Pirmais bija Prūsijas armijas virsnieks grāfs Kristians Vitgenšteins (Christian Ludwig Kasimir Graf zu Sayn un Wittgenstein Berleburg, 1725-1797), kurš 1761. gadā krita krievu gūstā, bet pēc tam palika Krievijas impērijas dienestā. Tā dēls, Krievijas armijas feldmaršals Pēteris Vitgenšteins (Peter Graf zu Sayn un Wittgenstein Berleburg, kr. граф Петр Христианович Витгенштейн, 1768-1842) - viens no bagātākajiem cilvēkiem impērijā, kam piederēja 69961 dzimtļaudis, - 1834. gadā saņēma Prūsijas karalistes Zainas-Vitgenšteinas-Berleburgas firsta titulu, bet mazdēls Ludvigs Vitgenšteins (Ludwig Adolf Friedrich, kr. Лев Петрович Витгенштейн, 1799-1866), viens no bagātākajiem cilvēkiem impērijā, iegādājās Zainas pilsdrupas ar zemi un 1861. gadā ieguva Zainas-Vitgenšteinas-Zainas firsta titulu (Fürst zu Sayn-Wittgenstein-Sayn).

1747. gadā Vidzemes bruņniecības matrikulā tika ierakstīti firsti Cu Zaini Vitgenšteini Zaini (zu Sayn-Wittgenstein-Sayn), 1814. gadā arī firsti Cu Zaini un Vitgenšteini (zu Sayn und Wittgenstein) un grāfi Cu Zaini Vitgenšteini Berleburgi Ludvigsburgi (zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg-Ludwigsburg); 1817. gadā Kurzemes bruņniecības matrikulā tika ierakstīti firsti Cu Zaini un Vitgenšteini, firsti Cu Zaini Vitgenšteini, grāfi Cu Zaini Vitgenšteini Berleburgi Ludvigsburgi, bet 1840. gadā – Cu Zaini Vitgenšteini Zaini. 1812. gadā Cu Zaini un Vitgenšteini, kā arī Cu Zaini Vitgenšteini Berleburgi Ludvigsburgi ierakstīti Igaunijas bruņniecības matrikulā.