Atšķirības starp "Livonijas landtāgs" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
(jauns šķirklis)
 
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Livonijas landtāgs''' (vāc. ''Landtag'' no ''die Land'' – "zeme", ''der Tag'' – "diena") - 1421.-1561. gados [[Livonija]]s zemju pārstāvju diezgan regulāra kopsapulce [[bruņniecība]]s vai pilsētu savstarpējo strīdu risināšanai, saimniecisko attiecību kārtošanai, kā arī kopīgas ārpolitikas īstenošanai. Tā kā Livonijas zemes atradās tikai nominālā atkarībā no saviem sizereniem - [[Sv. Romas impērija]]s [[Imperators|imperatora]] un [[Pāvests|pāvesta]], - tad faktiski ''Livonijas landtāgs'' bija augstākā likumdošanas vara, kuras lēmumus vairāk vai mazāk respektēja visi. 1562. gadā tika izveidoti atsevišķi [[Vidzemes landtāgs]] un [[Kurzemes landtāgs]].
+
'''Livonijas landtāgs''' (vāc. ''Landtag'' no ''die Land'' – "zeme", ''der Tag'' – "diena") - 1421.-1561. gados [[Livonija]]s zemju pārstāvju diezgan regulāra kopsapulce [[bruņniecība]]s vai pilsētu savstarpējo strīdu risināšanai, saimniecisko attiecību kārtošanai, kā arī kopīgas ārpolitikas īstenošanai.<ref>Tas kalpoja par iemeslu XX gs. 30.-40. gados literatūrā ieviestajam apzīmējumam "Livonijas konfederācija" - ko nu jau vairs nelieto kā aplamu, jo šai savienībai nepiemita [[konfederācija]]s pazīmes.</ref> Tā kā Livonijas zemes atradās tikai nominālā atkarībā no saviem sizereniem - [[Sv. Romas impērija]]s [[Imperators|imperatora]] un [[Pāvests|pāvesta]], - tad faktiski ''Livonijas landtāgs'' bija augstākā likumdošanas vara, kuras lēmumus vairāk vai mazāk respektēja visi. 1562. gadā tika izveidoti atsevišķi [[Vidzemes landtāgs]] un [[Kurzemes landtāgs]].
 +
 
 +
==== Atsauces un paskaidrojumi ====
 +
 
 +
{{atsauces}}
  
 
== Literatūra par šo tēmu ==
 
== Literatūra par šo tēmu ==

Versija, kas saglabāta 2009. gada 15. jūnijs, plkst. 20.50

Livonijas landtāgs (vāc. Landtag no die Land – "zeme", der Tag – "diena") - 1421.-1561. gados Livonijas zemju pārstāvju diezgan regulāra kopsapulce bruņniecības vai pilsētu savstarpējo strīdu risināšanai, saimniecisko attiecību kārtošanai, kā arī kopīgas ārpolitikas īstenošanai.[1] Tā kā Livonijas zemes atradās tikai nominālā atkarībā no saviem sizereniem - Sv. Romas impērijas imperatora un pāvesta, - tad faktiski Livonijas landtāgs bija augstākā likumdošanas vara, kuras lēmumus vairāk vai mazāk respektēja visi. 1562. gadā tika izveidoti atsevišķi Vidzemes landtāgs un Kurzemes landtāgs.

Atsauces un paskaidrojumi

  1. Tas kalpoja par iemeslu XX gs. 30.-40. gados literatūrā ieviestajam apzīmējumam "Livonijas konfederācija" - ko nu jau vairs nelieto kā aplamu, jo šai savienībai nepiemita konfederācijas pazīmes.

Literatūra par šo tēmu

Resursi internetā par šo tēmu