Atšķirības starp "Dreļļi" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
 
(2 starpversijas, ko mainījis viens dalībnieks, nav parādītas)
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Dreļļi''' (no lejasvāc. ''drelle'') - karagūstekņi vai parādu [[vergi]] mūsdienu Latvijas teritorijā līdz XV gs., absolūti beztiesiski, pielīdzināmi kustamajam īpašumam, nonākuši šajā statusā visbiežāk parādos krišanas, kriminālsoda, karagūsta ceļā. Vēstures avotos pieminēti galvenokārt rietumu novados. 25.10.1424. Valkas [[landtāgs]] ierobežoja maksimālo atrašanās drellībā laiku līdz 10 gadiem, atļaujot katru nenokalpotu gadu izpirkt ar vienu sudraba [[Marka|marku]]. XV gs. otrajā pusē ''dreļļi'' praktiski vairs nebija sastopami. Daļa Livonijas parādu dreļļu kļuva par vēlākajiem muižas kalpiem. Šķiet, ka no viņiem izveidojās jauna Livonijas zemnieku kategorija: XV gs. beigās un XVI gs. minētie [[vienkāji]] (''Einfussling'') vai [[iebūvieši]] (''hortulanus, Ebow'') - galvenokārt uz zemes nometināti bezzemnieki.
+
'''Dreļļi''' (no lejasvāc. ''drelle'') - [[verdzība]]s paveids, karagūstekņi [[Livonija]]s zemēs līdz 15. gs. Vēstures avotos pieminēti galvenokārt rietumu novados. Dreļļi bez atlīdzības veica smagos darbus gan [[Livonijas ordenis|Livonijas ordeņa]] muižās, gan zemnieku saimniecībās. Ordenis nereti tos nomitināja uz zemnieku zemes, kas pēc kariem vai sērgām bija atstāta neapstrādāta. Visticamāk, līdz pat 15.gs. beigās Livonijas ordeņa muižās strādāja tikai dreļļi, un tikai to pieplūduma apsīkums lika palielināt [[Klaušas|klaušu]] un nodevu nastu brīvajiem zemniekiem.
  
== Literatūra ==
+
25.10.1424. Valkas [[landtāgs]] ierobežoja maksimālo atrašanās drellībā laiku līdz 10 gadiem, atļaujot katru nenokalpotu gadu izpirkt ar vienu sudraba [[Marka|marku]]. XV gs. otrajā pusē dreļļi praktiski vairs nebija sastopami. Šķiet, ka no viņiem izveidojās jauna Livonijas zemnieku kategorija: 15. gs. beigās un 16. gs. minētie [[vienkāji]] (''Einfussling'') vai [[iebūvieši]] (''hortulanus, Ebow'') - nometināti bezzemnieki.
 +
 
 +
==== Literatūra par šo tēmu ====
  
 
* Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. / - Divergens: Rīga, 2001., 29. lpp.
 
* Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. / - Divergens: Rīga, 2001., 29. lpp.
  
== Resursi internetā par šo tēmu ==
+
==== Resursi internetā par šo tēmu ====
  
 
* [http://www.historia.lv/alfabets/L/LI/Livonija/monografijas/klishans/008.htm Klišāns V. Livonija. Dzimtbūšanas izcelšanās.]
 
* [http://www.historia.lv/alfabets/L/LI/Livonija/monografijas/klishans/008.htm Klišāns V. Livonija. Dzimtbūšanas izcelšanās.]
  
 
[[Kategorija:Sociālās grupas]]
 
[[Kategorija:Sociālās grupas]]

Pašreizējā versija, 2020. gada 14. jūnijs, plkst. 12.04

Dreļļi (no lejasvāc. drelle) - verdzības paveids, karagūstekņi Livonijas zemēs līdz 15. gs. Vēstures avotos pieminēti galvenokārt rietumu novados. Dreļļi bez atlīdzības veica smagos darbus gan Livonijas ordeņa muižās, gan zemnieku saimniecībās. Ordenis nereti tos nomitināja uz zemnieku zemes, kas pēc kariem vai sērgām bija atstāta neapstrādāta. Visticamāk, līdz pat 15.gs. beigās Livonijas ordeņa muižās strādāja tikai dreļļi, un tikai to pieplūduma apsīkums lika palielināt klaušu un nodevu nastu brīvajiem zemniekiem.

25.10.1424. Valkas landtāgs ierobežoja maksimālo atrašanās drellībā laiku līdz 10 gadiem, atļaujot katru nenokalpotu gadu izpirkt ar vienu sudraba marku. XV gs. otrajā pusē dreļļi praktiski vairs nebija sastopami. Šķiet, ka no viņiem izveidojās jauna Livonijas zemnieku kategorija: 15. gs. beigās un 16. gs. minētie vienkāji (Einfussling) vai iebūvieši (hortulanus, Ebow) - nometināti bezzemnieki.

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. / - Divergens: Rīga, 2001., 29. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu