Atšķirības starp "Glosatori" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
(jauns šķirklis)
 
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Glosatori''' (viduslat. ''glossatores'', no [[glosas]]) - XI-XIII gs. Itālijā virziens jurisprudences teorijā, kas aizsāka [[Romiešu tiesības|romiešu tiesību]] (it īpaši [[Justiniāna kodifikācija]]s) pētīšanu un [[Tiesību recepcija|recepciju]]. Zināmākie no ''glosatoriem'' ir Irnērijs un Akursijs.
+
'''Glosatori''' (viduslat. ''glossatores'', no [[glosas]]) - XI-XIII gs. Itālijā (it īpaši Boloņas universitātē) virziens jurisprudences teorijā, kas aizsāka [[Romiešu tiesības|romiešu tiesību]] (it īpaši [[Justiniāna kodifikācija]]s) pētīšanu, skaidrošanu un [[Tiesību recepcija|recepciju]]. Zināmākie no ''glosatoriem'' ir Irnērijs (''Irnerius'', ~1056.–1138.) un Akursijs. Tiesu praksē saistošas bija tikai tās romiešu tiesību normas, ko bija izskaidrojuši ''glosatori'', bet tam, ko viņi nebija izskaidrojuši vai ko neatzina, nebija juridiska spēka. XVI-XVII gs. sākās ''glosatoru'' darbības kritisks izvērtējums. Juristi pievērsās pirmavotiem, lai atjaunotu seno romiešu likumu īsto saturu, novērstu izkropļojumus un atjaunotu tās vietas, kuras ''glosatori'' netika skaidrojuši un kas tādējādi bija aizmirstas.
  
 
== Literatūra par šo tēmu ==
 
== Literatūra par šo tēmu ==
6. rindiņa: 6. rindiņa:
  
 
== Resursi internetā par šo tēmu ==
 
== Resursi internetā par šo tēmu ==
 +
 +
* [http://www.britannica.com/EBchecked/topic/334856/legal-glossator Legal glossator (medieval jurist) // Britannica Online Encyclopedia]
  
 
[[Kategorija:Tituli un amati]]
 
[[Kategorija:Tituli un amati]]

Versija, kas saglabāta 2010. gada 30. decembris, plkst. 06.50

Glosatori (viduslat. glossatores, no glosas) - XI-XIII gs. Itālijā (it īpaši Boloņas universitātē) virziens jurisprudences teorijā, kas aizsāka romiešu tiesību (it īpaši Justiniāna kodifikācijas) pētīšanu, skaidrošanu un recepciju. Zināmākie no glosatoriem ir Irnērijs (Irnerius, ~1056.–1138.) un Akursijs. Tiesu praksē saistošas bija tikai tās romiešu tiesību normas, ko bija izskaidrojuši glosatori, bet tam, ko viņi nebija izskaidrojuši vai ko neatzina, nebija juridiska spēka. XVI-XVII gs. sākās glosatoru darbības kritisks izvērtējums. Juristi pievērsās pirmavotiem, lai atjaunotu seno romiešu likumu īsto saturu, novērstu izkropļojumus un atjaunotu tās vietas, kuras glosatori netika skaidrojuši un kas tādējādi bija aizmirstas.

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens: Rīga, 2001., 170. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu