Atšķirības starp "Masļenku incidents" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m (Resursi internetā par šo tēmu)
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Masļenku incidents''' - bruņots incidents 1940. gada 15. jūnijā uz Latvijas Republikas un [[PSRS]] robežas, kad p1kst. 03.00, gaismai austot, šķērsojuši robežu PSRS robežsargi un uzbrukuši Latvijas robežsardzes III Abrenes bataljona. 1. rotas iecirkņa 2. sardzes mītnei Masļenki. Sardzes ēka tika nodedzināta, nošauti 2 Latvijas robežsargi un 1 civilpersona (robežsarga sieva). Vēl ievainoti 1 sieviete un 14 gadus vecs zēns, aizvesti pāri robežai uz PSRS teritoriju 2 sardžu priekšnieki, 9 robežsargi, 1 sarga sieva un 27 apkaimes civiliedzīvotāji. Notikuma vietā sarkanarmieši atstāja: 20 gab. izšautu patronu čaulīšu, 1 rokas granātu, 1 dzeloņstiepļu griežamās šķēres (ar kurām apm. 150 mtr no sardzes mītnes pārgriezti telefona līnijas vadi) un 1 individuālā medicīniskā pakete (fiksētas asins pēdas virzienā uz robežu).
+
'''Masļenku incidents''' - bruņots incidents 1940. gada 15. jūnijā uz Latvijas Republikas un [[PSRS]] robežas, kad p1kst. 03.00, gaismai austot, šķērsojuši robežu PSRS robežsardzes 14. sardzes iznīcinātāju grupas komandieris leitnants Komisarovs patvaļīgi pārgāja robežu ar savu 25 vīru lielo vienību un uzbruka Latvijas robežsardzes III Abrenes bataljona. 1. rotas iecirkņa 2. sardzes mītnei Masļenki. Sardzes ēka tika nodedzināta, nošauti 2 Latvijas robežsargi un 1 civilpersona (robežsarga sieva). Vēl ievainoti 1 sieviete un 14 gadus vecs zēns, aizvesti pāri robežai uz PSRS teritoriju 2 sardžu priekšnieki, 9 robežsargi, 1 sarga sieva un 27 apkaimes civiliedzīvotāji. Notikuma vietā sarkanarmieši atstāja: 20 gab. izšautu patronu čaulīšu, 1 rokas granātu, 1 dzeloņstiepļu griežamās šķēres (ar kurām apm. 150 mtr no sardzes mītnes pārgriezti telefona līnijas vadi) un 1 individuālā medicīniskā pakete (fiksētas asins pēdas virzienā uz robežu).
  
Vienlaikus noticis uzbrukums blakus esošajai robežsardzes mītnei Šmaiļi. Tur iebrukuši apm. 15 sarkanarmieši, kuri sadalījušies divās grupās: viena no tām meklējusi sargus pie viņu ģimenēm privātos dzīvokļos, bet otra bez cīņas sagūstījusi robežsargus dienesta mītnē. No šejienes sarkanarmieši pāri robežai aizveduši 4 sargus, 1 sarga sievu un dzirnavnieku Smukkalnu ar viņa ģimeni un strādniekiem. Redzot 2. sardzes ugunsgrēku, no 1. sardzes turienes steidzies pārbaudīt situāciju sardzes pr-ks ar 2 robežsargiem, bet, pienākot pie 2. sardzes, arī tie sagūstīti. Bez minētiem sagūstīts un aizvests pāri robežai 4. sardzes pr-ks, kurš ap plkst. 03.20 bija devies pārbaudīt 3. sardzi.
+
Vienlaikus noticis PSRS robežsardzes vienības (komandieris poļitruks  Beiko) uzbrukums blakus esošajai robežsardzes mītnei Šmaiļi. Tur iebrukuši apm. 15 sarkanarmieši, kuri sadalījušies divās grupās: viena no tām meklējusi sargus pie viņu ģimenēm privātos dzīvokļos, bet otra bez cīņas sagūstījusi robežsargus dienesta mītnē. No šejienes sarkanarmieši pāri robežai aizveduši 4 sargus, 1 sarga sievu un dzirnavnieku Smukkalnu ar viņa ģimeni un strādniekiem. Redzot 2. sardzes ugunsgrēku, no 1. sardzes turienes steidzies pārbaudīt situāciju sardzes pr-ks ar 2 robežsargiem, bet, pienākot pie 2. sardzes, arī tie sagūstīti. Bez minētiem sagūstīts un aizvests pāri robežai 4. sardzes pr-ks, kurš ap plkst. 03.20 bija devies pārbaudīt 3. sardzi.
 +
 
 +
Pēc apgabala karaspēka komandiera štāba priekšnieka biedra Rakutina pavēles  leitnants Komisarovs un poļitruks Beiko tika noņemti no robežas un konvojēti uz robežvienības štābu. Ziņu par leitnanta Komisarova tālāko likteni pēc viņa konvojēšanas uz robežvienības štābu nav.
  
 
== Resursi internetā par šo tēmu ==
 
== Resursi internetā par šo tēmu ==
7. rindiņa: 9. rindiņa:
 
* [http://www.historia.lv/alfabets/M/Ma/maslenki/dok/1949.06.15.htm Latvijas Robežsargu brigādes kapteiņa Holandera telefonogramma Nr.A 11-851 par uzbrukumu Latvijas robežsardzes III Abrenes bataljona 2.sardzes mītnei Masļenkos. - historia.lv]
 
* [http://www.historia.lv/alfabets/M/Ma/maslenki/dok/1949.06.15.htm Latvijas Robežsargu brigādes kapteiņa Holandera telefonogramma Nr.A 11-851 par uzbrukumu Latvijas robežsardzes III Abrenes bataljona 2.sardzes mītnei Masļenkos. - historia.lv]
 
* [http://www.easyget.lv/kultura/read/7691/ Šiliņš J. Puriņš pret Komisarovu - easyget.lv/]
 
* [http://www.easyget.lv/kultura/read/7691/ Šiliņš J. Puriņš pret Komisarovu - easyget.lv/]
 +
* [http://www.rs.gov.lv/index.php?id=555&sa=&top=67&doc=3242 87. gadi kopš uzsākta valsts robežas aisardzība]
 +
* [http://www.historia.lv/alfabets/M/Ma/maslenki/dok/1940.06.20.htm Izmeklēšanas komisijas slēdziens par padomju uzbrukumu Latvijas robežsardzes III Abrenes bataljona 2. un 3.sardzei (Masļenku incidentu) 1940.gada l5.jūnijā. - historia.lv]
 +
* [http://www.historia.lv/alfabets/M/Ma/maslenki/dok/1940.06.21.htm Latvijas sūtņa PSRS Friča Kociņa ziņojums Augustam Kirhenšteinam par iepriekšējās izmeklēšanas rezultātu par Masļenku incidentu nodošanu PSRS oficiālajam pārstāvim. - historia.lv]
  
 
[[Kategorija:Militārie konflikti un agresijas akti]]
 
[[Kategorija:Militārie konflikti un agresijas akti]]

Versija, kas saglabāta 2012. gada 27. maijs, plkst. 09.45

Masļenku incidents - bruņots incidents 1940. gada 15. jūnijā uz Latvijas Republikas un PSRS robežas, kad p1kst. 03.00, gaismai austot, šķērsojuši robežu PSRS robežsardzes 14. sardzes iznīcinātāju grupas komandieris leitnants Komisarovs patvaļīgi pārgāja robežu ar savu 25 vīru lielo vienību un uzbruka Latvijas robežsardzes III Abrenes bataljona. 1. rotas iecirkņa 2. sardzes mītnei Masļenki. Sardzes ēka tika nodedzināta, nošauti 2 Latvijas robežsargi un 1 civilpersona (robežsarga sieva). Vēl ievainoti 1 sieviete un 14 gadus vecs zēns, aizvesti pāri robežai uz PSRS teritoriju 2 sardžu priekšnieki, 9 robežsargi, 1 sarga sieva un 27 apkaimes civiliedzīvotāji. Notikuma vietā sarkanarmieši atstāja: 20 gab. izšautu patronu čaulīšu, 1 rokas granātu, 1 dzeloņstiepļu griežamās šķēres (ar kurām apm. 150 mtr no sardzes mītnes pārgriezti telefona līnijas vadi) un 1 individuālā medicīniskā pakete (fiksētas asins pēdas virzienā uz robežu).

Vienlaikus noticis PSRS robežsardzes vienības (komandieris poļitruks Beiko) uzbrukums blakus esošajai robežsardzes mītnei Šmaiļi. Tur iebrukuši apm. 15 sarkanarmieši, kuri sadalījušies divās grupās: viena no tām meklējusi sargus pie viņu ģimenēm privātos dzīvokļos, bet otra bez cīņas sagūstījusi robežsargus dienesta mītnē. No šejienes sarkanarmieši pāri robežai aizveduši 4 sargus, 1 sarga sievu un dzirnavnieku Smukkalnu ar viņa ģimeni un strādniekiem. Redzot 2. sardzes ugunsgrēku, no 1. sardzes turienes steidzies pārbaudīt situāciju sardzes pr-ks ar 2 robežsargiem, bet, pienākot pie 2. sardzes, arī tie sagūstīti. Bez minētiem sagūstīts un aizvests pāri robežai 4. sardzes pr-ks, kurš ap plkst. 03.20 bija devies pārbaudīt 3. sardzi.

Pēc apgabala karaspēka komandiera štāba priekšnieka biedra Rakutina pavēles leitnants Komisarovs un poļitruks Beiko tika noņemti no robežas un konvojēti uz robežvienības štābu. Ziņu par leitnanta Komisarova tālāko likteni pēc viņa konvojēšanas uz robežvienības štābu nav.

Resursi internetā par šo tēmu