Masļenku incidents

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
2 eka nodedzinata.jpg

Masļenku incidents (an. The Maslenki incident, kr. Инцидент в Масленках, нападение на кордон Масленки) - bruņots incidents 1940. gada 15. jūnijā uz Latvijas Republikas un PSRS robežas, kad PSRS armijas vienības uzbruka vairākiem Latvijas robežposteņiem, tos iznīcinot.

Plkst. 03:00, gaismai austot, PSRS robežsardzes 14. sardzes iznīcinātāju grupas komandieris leitnants Komisarovs pārgāja valsts robežu ar savu 25 vīru lielo vienību, un uzbruka Latvijas robežsardzes III Abrenes bataljona. 1. rotas iecirkņa 2. sardzes mītnei Masļenki. Sardzes ēka tika nodedzināta, apšaudē krituši 2 Latvijas robežsargi (Beizaks un Macītis) un 1 civilpersona (robežsarga sieva). Vēl ievainoti 1 sieviete un 14 gadus vecs zēns (miris vēlāk), bet aizvesti pāri robežai uz PSRS teritoriju 2 sardžu priekšnieki, 9 robežsargi, 1 sarga sieva un 27 apkaimes civiliedzīvotāji. Notikuma vietā sarkanarmieši atstāja: 20 gab. izšautu patronu čaulīšu, 1 rokas granātu, 1 dzeloņstiepļu griežamās šķēres (ar kurām apm. 150 m no sardzes mītnes pārgriezti telefona līnijas vadi) un 1 individuālā medicīniskā pakete (fiksētas asins pēdas virzienā uz robežu).

Vienlaikus noticis PSRS robežsardzes vienības (komandieris poļitruks Beiko) uzbrukums blakus esošajai Latvijas robežsardzes mītnei Šmaiļos. Tur iebrukuši apm. 15 sarkanarmieši, kuri sadalījušies divās grupās: viena no tām meklējusi Latvijas robežsargus pie to ģimenēm dzīvokļos, bet otra uzbrukusi Latvijas robežsardzes dienesta mītnei, sagūstot visus tur esošos. No šejienes sarkanarmieši pāri robežai aizveduši 4 robežsargus, 1 robežsarga sievu un dzirnavnieku Smukkalnu ar viņa ģimeni un laukstrādniekiem. Redzot 2. sardzes ugunsgrēku, no 1. sardzes turienes steidzies pārbaudīt situāciju sardzes priekšnieks ar 2 robežsargiem, bet, pienākot pie 2. sardzes, arī tie sagūstīti. Sagūstīts un aizvests pāri robežai 4. sardzes priekšnieks, kurš ap plkst. 03:20 bija devies pārbaudīt 3. sardzi.

Literatūra un avoti par šo tēmu

  • LNA LVVA, 2574. f., 2., apr., 7082. l.,
  • Feldmanis A.E., Masļenku traģēdija - Latvijas traģēdija. - Okupācijas muzeja fonds: Rīga, 2002.
  • Grīnvalds, Valdis, Iebrukums Masļenkos. // Daugavas Vanagu Mēnešraksts, Nr.2., 1979.
  • Jēkabsons Ē. Traģēdija Masļenkos – okupācijas vēstnesis. // Lauku Avīze. 15.06.2000.

Resursi internetā par šo tēmu