Atšķirības starp "Oligarhija" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Oligarhija''' (no gr. ''ὀλιγαρχία'', ''oligarchiā'' - "nedaudzu valdīšana", saturiski: "bagāto valdīšana"; angl. ''oligarchy'', vāc. ''Oligarchie'', fr. ''oligarchie'', kr. ''олигархия'') valsts iekārta, kur augstākā valsts vara ar likumu pieder nelielai bagātāko pilsoņu grupai, kas valsti pārvalda savās, nevis sabiedrības interesēs.  
+
'''Oligarhija''' (no gr. ''ὀλιγαρχία'', ''oligarchiā'' - "mazākuma vara", saturiski: "bagāto vara"; angl. ''oligarchy'', vāc. ''Oligarchie'', fr. ''oligarchie'', kr. ''олигархия'') valsts iekārta, kur augstākā valsts vara ar likumu pieder nelielai bagātāko pilsoņu grupai, kas valsti pārvalda savās, nevis sabiedrības interesēs.  
  
 
==== Komentāri ====
 
==== Komentāri ====
  
Pirmais ''oligarhiju'' klasificējis [[Aristotelis]]. Mūsdienu definīciju devis sociologs Roberts Mihelss (''Robert Michels'', 1876.-1936.) secinot, ka lielās sabiedrībās [[demokrātija]] vienkārši nav iespējama, jo neizbēgami pārtop ''oligarhijā'', kur valsts pārvaldes augstākās amatpersonas tiek rekrutētas no profesionāliem "politiķu klaniem" no turīgākajiem sabiedrības slāņiem (vai, kā tas bija [[PSRS]], kur valdošā nomenklatūra sāk veidot atsevišķu sociālo slāni).
+
Pirmie to definēja un jēdzienu pielietoja [[Aristotelis]]. un [[Polībijs]], aprakstot [[aristokrātija]]s deģenerācijas gadījumus. Mūsdienu definīciju devis sociologs Roberts Mihelss (''Robert Michels'', 1876.-1936.) secinot, ka lielās sabiedrībās [[demokrātija]] vienkārši nav iespējama, jo neizbēgami pārtop ''oligarhijā'', kur valsts pārvaldes augstākās amatpersonas tiek rekrutētas no profesionāliem "politiķu klaniem" no turīgākajiem sabiedrības slāņiem (vai, kā tas bija [[PSRS]], kur valdošā nomenklatūra sāk veidot atsevišķu sociālo slāni).
  
 
== Literatūra ==
 
== Literatūra ==
16. rindiņa: 16. rindiņa:
  
 
* [http://www.centant.pu.ru/aristeas/monogr/vladim_m/vlad_m10.htm Владимирский М.Ю. — Афинская олигархия]
 
* [http://www.centant.pu.ru/aristeas/monogr/vladim_m/vlad_m10.htm Владимирский М.Ю. — Афинская олигархия]
 +
* [http://abc.informbureau.com/html/ieeaadoess.html ОЛИГАРХИЯ - Экономический словарь]
 
----
 
----
 
* [http://www.isidore-of-seville.com/al/oligarchies/index.html Leonard Whibley. Greek Oligarchies: Their Character and Organisation (1896)]
 
* [http://www.isidore-of-seville.com/al/oligarchies/index.html Leonard Whibley. Greek Oligarchies: Their Character and Organisation (1896)]
 +
* [http://www.wisegeek.com/what-is-an-oligarchy.htm What is an Oligarchy?]
  
 
[[Kategorija:Sabiedrība]]
 
[[Kategorija:Sabiedrība]]

Versija, kas saglabāta 2008. gada 29. oktobris, plkst. 06.10

Oligarhija (no gr. ὀλιγαρχία, oligarchiā - "mazākuma vara", saturiski: "bagāto vara"; angl. oligarchy, vāc. Oligarchie, fr. oligarchie, kr. олигархия) valsts iekārta, kur augstākā valsts vara ar likumu pieder nelielai bagātāko pilsoņu grupai, kas valsti pārvalda savās, nevis sabiedrības interesēs.

Komentāri

Pirmie to definēja un jēdzienu pielietoja Aristotelis. un Polībijs, aprakstot aristokrātijas deģenerācijas gadījumus. Mūsdienu definīciju devis sociologs Roberts Mihelss (Robert Michels, 1876.-1936.) secinot, ka lielās sabiedrībās demokrātija vienkārši nav iespējama, jo neizbēgami pārtop oligarhijā, kur valsts pārvaldes augstākās amatpersonas tiek rekrutētas no profesionāliem "politiķu klaniem" no turīgākajiem sabiedrības slāņiem (vai, kā tas bija PSRS, kur valdošā nomenklatūra sāk veidot atsevišķu sociālo slāni).

Literatūra

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens: Rīga, 2001., 37. lpp.

  • Аристотель. Политика. / Антология мировой философии. - Москва, 1969

  • Ostwald M. Oligarchia: The Development of a Constitutional Form in Ancient Greece (Historia Einzelschirften; 144). - Steiner: Stuttgart, 2000, ISBN 3-515-07680-8

Resursi internetā par šo tēmu