Atšķirības starp "Senešals" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m (Resursi internetā par šo tēmu)
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Senešals''' (vecfr. ''sénéchal'' - "vecākais kalpotājs", no lat. ''senex'' - "sirmgalvis" + senaugšvāc. ''scalc'' - "kalps") - atkarībā no konteksta: '''1.''' Augstākais galma ierēdņa amats, izveidots [[Franku valsts|Franku valstī]] VI-VII gs., kurš pārzināja [[Karalis|karaļa]] personisko lietvedību, monarha rezidences kalpotājus, ceremonijas un, līdzīgi kā angļu [[virsstjuarts]] (''High-Steward'') pildīja arī tiesneša pienākumus. [[Francijas karaliste|Francijā]] kā galma amats likvidēts 1191. gadā. '''2.''' Francijas karalistes dienvidos un rietumos kopš XIII gs. karaļa ierēdnis, lielāka tiesas apgabala - senešalistes (''sénéchaussée'') vadītājs.
+
'''Senešals''' (vecfr. ''sénéchal'' - "vecākais kalpotājs", no lat. ''senex'' - "sirmgalvis" + senaugšvāc. ''scalc'' - "kalps") - atkarībā no konteksta: '''1.''' Augstākais galma ierēdņa amats, izveidots [[Franku valsts|Franku valstī]] VI-VII gs., kurš pārzināja [[Karalis|karaļa]] personisko lietvedību, monarha rezidences kalpotājus, ceremonijas un, līdzīgi kā angļu [[virsstjuarts]] (''High-Steward'') pildīja arī tiesneša pienākumus. [[Francijas karaliste|Francijā]] kā galma amats likvidēts 1191. gadā. '''2.''' Francijas karalistes dienvidos un rietumos kopš XIII gs. karaļa ierēdnis, lielāka tiesas apgabala - senešalistes (''sénéchaussée'') vadītājs, nodokļu iekasētājs.
  
 
'''Lielsenešals''' (''Grand Sénéchal''). - karaļa ''senešals'', lai atšķirtu to no Normandijas, Burgundijas, Bretaņas un Akvitānijas [[Hercogs|hercogu]] galmu, kā arī Flandrijas, Šampaņas un Tulūzas [[Grāfs|grāfu]] galmu ''senešaliem''.
 
'''Lielsenešals''' (''Grand Sénéchal''). - karaļa ''senešals'', lai atšķirtu to no Normandijas, Burgundijas, Bretaņas un Akvitānijas [[Hercogs|hercogu]] galmu, kā arī Flandrijas, Šampaņas un Tulūzas [[Grāfs|grāfu]] galmu ''senešaliem''.

Versija, kas saglabāta 2009. gada 26. maijs, plkst. 06.33

Senešals (vecfr. sénéchal - "vecākais kalpotājs", no lat. senex - "sirmgalvis" + senaugšvāc. scalc - "kalps") - atkarībā no konteksta: 1. Augstākais galma ierēdņa amats, izveidots Franku valstī VI-VII gs., kurš pārzināja karaļa personisko lietvedību, monarha rezidences kalpotājus, ceremonijas un, līdzīgi kā angļu virsstjuarts (High-Steward) pildīja arī tiesneša pienākumus. Francijā kā galma amats likvidēts 1191. gadā. 2. Francijas karalistes dienvidos un rietumos kopš XIII gs. karaļa ierēdnis, lielāka tiesas apgabala - senešalistes (sénéchaussée) vadītājs, nodokļu iekasētājs.

Lielsenešals (Grand Sénéchal). - karaļa senešals, lai atšķirtu to no Normandijas, Burgundijas, Bretaņas un Akvitānijas hercogu galmu, kā arī Flandrijas, Šampaņas un Tulūzas grāfu galmu senešaliem.

Vācu valstī šos pienākumus pildīja karaļa galdzinis (Drussard, Truchsess - no senaugšvāc. truhtsâzo).

Skat. arī: mažordoms, stjuarts.

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens: Rīga, 2001., 95. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu