Atšķirības starp "Tumens" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Tumens''' (mong. ''tүмэн'' - burt. "ļoti daudz"; angl. ''tumen'', kr. ''тумен'') - lielākā taktiskā vienība [[Mongoļu armija|mongoļu armijā]] XII-XIV gs., kuru veidoja 10 000 vīru (sīkāk iedalījās pēc decimālās sistēmas tūkstošos, simtos un desmitos). Pēc tautas skaitīšanas tika noteikts, no kurām ciltīm tiek rekrutēts kurš ''tumens''. Ne vienmēr ''tumena'' sastāvu pēc kaujām varēja atjaunot, tā kā lielāko tiesu tie bija simboliski 10 000, bet realitātē krietni mazāk.
+
'''Tumens''' (mong. ''tүмэн'' - burt. "ļoti daudz"; angl. ''tumen'', kr. ''тумен'') - atkarībā no konteksta:
 +
* '''1.''' lielākā taktiskā vienība [[Mongoļu armija|mongoļu armijā]] XII-XIV gs., kuru veidoja 10 000 vīru (sīkāk iedalījās pēc decimālās sistēmas tūkstošos, simtos un desmitos). Pēc tautas skaitīšanas tika noteikts, no kurām ciltīm tiek rekrutēts kurš ''tumens''. Ne vienmēr ''tumena'' sastāvu pēc kaujām varēja atjaunot, tā kā lielāko tiesu tie bija simboliski 10 000, bet realitātē krietni mazāk.
 +
* '''2.''' Militāra teritoriāli administratīva [[Mongoļu impērija]]i paklautajās zemēs, teritorija, kuras iedzīvotājiem jārekrūtē 10 000 karavīrus [[Hagans|haganam]], kad tam tas nepieciešams.
  
 
== Literatūra par šo tēmu ==
 
== Literatūra par šo tēmu ==

Versija, kas saglabāta 2010. gada 21. augusts, plkst. 19.28

Tumens (mong. tүмэн - burt. "ļoti daudz"; angl. tumen, kr. тумен) - atkarībā no konteksta:

  • 1. lielākā taktiskā vienība mongoļu armijā XII-XIV gs., kuru veidoja 10 000 vīru (sīkāk iedalījās pēc decimālās sistēmas tūkstošos, simtos un desmitos). Pēc tautas skaitīšanas tika noteikts, no kurām ciltīm tiek rekrutēts kurš tumens. Ne vienmēr tumena sastāvu pēc kaujām varēja atjaunot, tā kā lielāko tiesu tie bija simboliski 10 000, bet realitātē krietni mazāk.
  • 2. Militāra teritoriāli administratīva Mongoļu impērijai paklautajās zemēs, teritorija, kuras iedzīvotājiem jārekrūtē 10 000 karavīrus haganam, kad tam tas nepieciešams.

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens, Rīga, 2001., 127. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu