Atšķirības starp "Monarhs" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Monarhs''' (no sengr. μόνος - ''monos'', αρχός -"arhos", t.i. "viens valdnieks") - [[valsts]] vienpersonisks valdnieks, kurš savu statusu manto. Valsts pārvaldes sistēmu šajā gadījumā sauc par '''monarhiju'''. Dažkārt par monarhu kļūst vēlēšanu ceļā (skat. [[Žečpospoļita]], [[Mongoļu impērija]]).
+
'''Monarhs''' (no sengr. μόνος - ''monos'', αρχός -"arhos", t.i. "viens valdnieks") - [[monarhija]]s valdnieks. Dažkārt par monarhu kļūst vēlēšanu ceļā (skat. [[Žečpospoļita]], [[Mongoļu impērija]]). Jaunākajos laikos konstitucionālajās un parlamentārajās monarhijās ''monarha'' pilnvaras tika ierobežotas un faktiskā vara pakāpeniski nonāca [[Parlaments|parlamenta]] un valdības rokās.
----
+
 
'''Konsorts''' - oficiāli nekronēts līdzvaldītājs (piemēram, Lielbritānijas monarhs ir par tādu kronētā [[Karalis|karaliene]] Elizabete II, bet viņas vīrs Edinburgas [[hercogs]], [[princis]] Filips ir "konsorts", jo nav kronēts).
+
== Literatūra ==
----
+
 
'''Reģents''' - monarha nepilngadības gadījumā kāds no valsts augstākajiem aristokrātiem vai radinieks, kurš pilda monarha pienākumus līdz troņmantnieks sasniedz pilngadību.
+
* Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens, Rīga, 2001., 82. lpp.
  
 
== Resursi internetā par šo tēmu ==
 
== Resursi internetā par šo tēmu ==

Versija, kas saglabāta 2009. gada 8. janvāris, plkst. 18.33

Monarhs (no sengr. μόνος - monos, αρχός -"arhos", t.i. "viens valdnieks") - monarhijas valdnieks. Dažkārt par monarhu kļūst vēlēšanu ceļā (skat. Žečpospoļita, Mongoļu impērija). Jaunākajos laikos konstitucionālajās un parlamentārajās monarhijās monarha pilnvaras tika ierobežotas un faktiskā vara pakāpeniski nonāca parlamenta un valdības rokās.

Literatūra

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens, Rīga, 2001., 82. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu