Konfūcijs

No ''Vēsture''
Versija 2011. gada 2. jūlijs, plkst. 07.43, kādu to atstāja Buks Artis (Diskusija | devums)
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Konfucijs.jpg

Kunfudzi (孔夫子 - Kong fuzǐ, 孔子 - Kongzi, 孔丘 - Kong Qiu; 551.-479. g.p.m.ē.) latinizēts kā Konfūcijs (Confucius) - ierēdnis, politiķis, filosofs, konfūcisma aizsācējs. Ķīnā zināms kā sjeņši - "pirmais skolotājs".

Par Konfūcija dzīvi ticamu avot visai maz, jo dzīves laikā nebija guvis slavu, ar sava laika ietekmīgajiem politiķiem maz saistīts, reti pieminēts. Pamatavoti ir "Apjopotās runas" (Luņju, III gs. p.m.ē.) un "Dzuo komentāri" (Dzuodžuaņ), kā arī Sima Cjaņs. Konfūcija dzimta Kuni piederējusi zemākajai aristokrātijai - ši - un kalpoja kā ierēdņi Lu dalienā, kur tajā laikā valdīja Šanu dinastijas jaunākais atzars. Tēvs, Šu Ljanhe (叔梁纥, Shū Liáng-hé), kalpoja kā karavīrs, bet viņa otrā sieva, Konfūcija māte Džendzaja (颜征在, Yán Zhēng-zài) nāca no visai ietekmīgās Jaņu dzimtas. Konfūcija dzimšanas dienu tradicionāli svin 28. septembrī. Tēvs, kurš bija jau vecs vīrs, mira, kad viņš bija 3 gadus vecs, bet māte, kas dēlu dzemdēja 16 gadu vecumā, mira, pirms viņš sasniedza pilngadību. Nācās smagi strādāt, arī visprastākos darbus, lai nodrošinātu iztiku. Avoti vēsta, ka bijis īpaši gara auguma: "9 či un 6 cuņus garš" (t.i. virs 1,80 m). 18 gadu vecumā Konfūcijas apprecējās ar meiteni no Biņguaņu dzimtas, ģimenē piedzima dēls, pēc laika arī meita. Karjeru veidoja lēnām, jo zemās izcelsmes dēļ nevarēja izvēlēties dienesta veidu. Sāka kā Dzjihuaņdzi klana lopu gans un sargs, tad rēķinvedis, darba padomnieks, līdz tika iecelts par sodu pārvaldnieku (vidējā ranga ierēdnis, pakļauts galvenajam padomniekam). 500. g.p.m.ē. viņš vadīja veiksmīgas diplomātiskās sarunas ar Cji zemes sūtni par pamiera slēgšanu Sjiagu ielejā. 498. g.p.m.ē. Lu zemi pārņēma iekšējas jukas - notika sacelšanās pret t.s. Triju Dzimtu (Šusuņi, Dzjisuņi un Mensuņi) hegemoniju. Spriežot pēc visa, Konfūcijs ņēma dalību sazvērestībā, jo kad dumpinieki tomēr tika sakauti, 497. g.p.m.ē. viņš piepeši steigā pameta Lu un nekad tur vairs neatgriezās.

Domāšanā no citiem viņu atšķīra nepārtraukta mācīšanās un vēlme sevi pilnveidot, kā arī apziņa, ka dzīve ir vienīgā iespēja to piepildīt: "Kad būšu pavadījis piecdesmit gadus mācoties, tad nepieļaušu lielas kļūdas". Pievērsās tādu ideju kā "vērtība" (sjeņ), "cildenums" (šan) un "tikums" (de) pārformulēšanas. Pēc viņa domām, cilvēka spējām un raksturam, nevis mantojuma tiesībām bija jābūt tā karjeras pamatā. Apstiprinājumu viņš tam rada pagātnes avotos un paražās.

Literatūra par šo tēmu

  • Konfūcijs. Apkopotās runas. - Neptūns: Rīga, 2006. - 133 lpp.
  • Staburova J. Balts zirgs nav zirgs jeb tradicionālā Ķīnas filozofija. - LU: Rīga, 1995.
  • Anpiņa Dzjiņa. Īstais Konfūcijs : Domātāja un politiķa dzīve. - Atēna: Rīga, 2010. - 246 lpp.

Resursi internetā par šo tēmu