Atšķirības starp "Alkalds" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m (Resursi internetā par šo tēmu)
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Alkalds''' (no arāb. قاضي, ''al qāḍī'' - "tiesnesis", sp. ''alcalde'', angl. ''alcalde'', vāc. ''Alkalde'') - ierēdnis ar administratīvām un policejiskām funkcijām Spānijā un tās [[Kolonija|kolonijās]] viduslaikos un jaunajos laikos.
+
'''Alkalds''' (no arāb. قاضي, ''al qāḍī'' - "tiesnesis", sp. ''alcalde'', angl. ''alcalde'', vāc. ''Alkalde'') - pārvaldes ierēdnis Spānijā un tās [[Kolonija|kolonijās]] viduslaikos un jaunajos laikos, atkarībā no statusa ar dažādām funkcijām, taču vienmēr vairāk vai mazāk saistīts ar tiesu. ''Alcalde de corte'' bija [[Karalis|karaļa]] domēna pilsnovada tiesnesis, pilsētās alkaldi bija karalisko tiesnešu (''corregidores'') palīgi no pilsētas pašpārvaldes puses. ''Alcaldes de crimen'' bija krimināltiesnesis tiesā (''audiencias''). Kopš XIX gs. ''alkaldi'' bija vietējās komūnas (''ayuntamiento'') pašpārvaldes iecelti un centrālās varas apstirināti ierēdņi kā centrālās varas pārstāvji attiecīgajā pašvaldībā (apveltīti ar tiesu varu). ''Alcaldes de hermandad'' bija zema ranga pašvaldības ierēdnis ar policejiskām funkcijām.
  
 
== Literatūra par šo tēmu ==
 
== Literatūra par šo tēmu ==

Versija, kas saglabāta 2009. gada 11. jūnijs, plkst. 18.35

Alkalds (no arāb. قاضي, al qāḍī - "tiesnesis", sp. alcalde, angl. alcalde, vāc. Alkalde) - pārvaldes ierēdnis Spānijā un tās kolonijās viduslaikos un jaunajos laikos, atkarībā no statusa ar dažādām funkcijām, taču vienmēr vairāk vai mazāk saistīts ar tiesu. Alcalde de corte bija karaļa domēna pilsnovada tiesnesis, pilsētās alkaldi bija karalisko tiesnešu (corregidores) palīgi no pilsētas pašpārvaldes puses. Alcaldes de crimen bija krimināltiesnesis tiesā (audiencias). Kopš XIX gs. alkaldi bija vietējās komūnas (ayuntamiento) pašpārvaldes iecelti un centrālās varas apstirināti ierēdņi kā centrālās varas pārstāvji attiecīgajā pašvaldībā (apveltīti ar tiesu varu). Alcaldes de hermandad bija zema ranga pašvaldības ierēdnis ar policejiskām funkcijām.

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens: Rīga, 2001., 98. lpp.

  • Harding C.H., The Spanish Empire in America. - Oxford University Press: New York, 1947
  • O'Callaghan Joseph F. A History of Medieval Spain. - Cornell University Press: Ithaca, 1975, ISBN 0-8014-0880-6

Resursi internetā par šo tēmu