Mērings Francis

No ''Vēsture''
Versija 2010. gada 21. jūnijs, plkst. 09.26, kādu to atstāja Buks Artis (Diskusija | devums)
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Francis Mērings (Franz Mehring, 1846.-1919.) - vācu strādnieku kustības aktīvists, viens no Vācijas komunistiskās partijas dibinātājiem, vēsturnieks, literatūrzinātnieks un publicists.

Dzimis 1846. gada 27. februārī Prūsijas karalistes Pomerānijas zemes mazpilsētā Šlavē (Schlawe, mūsd. Polijas Rietumpomožes vojevodiste, Slavno). 1890. gadā iestājās Vācijas sociāldemokrātiskajā partijā un sāka strādāt tās laikrakstā Zeue Zeit. Pēc tam Berliner Volkszeitung redaktors. Mērings izdeva pirmos Marksa un engelsa darbus. Iesaistījās Spartaka savienības darbā, Spartacus Letters līdzstrādnieks. Miris 1919. gada 28. janvārī Berlīnē.

Uzskatos vērojama vācu klasiskās filosofijas pamats, kā arī Lasāla idejas. Uzskatīja, ka dabas izzināšanai pietiek ar mehānistiskā materiālisma pamatu. Kā marksists pārstāvēja šīs ideoloģijas kreiso, radikālo spārnu. Publikācijās aktīvi apkaroja revizionistiskās idejas (Bernšteins, Kamfmeijers u.c.), vērsās pret moderno socioloģiju (Brentano, Barts u.c.) un pret neokantismu ("ētiskais sociālisms", "Vēsturiskais materiālisms", "Kants un sociālisms", "Kants, Dīcgens, Mahs un vēsturiskais materiālisms" u.c.). Centās pierādīt, ka savā būtībā Šopenhauera, Nīčes, E.Hartmaņa koncepcijas bijušas reakcionāras un apspiestajām šķirām naidīgas. Pievērsies arī jauno laiku vēsturei, sarakstot "Vācijas sociāldemokrātijas vēsture" (4 sēj., 1897.-1898.), "Kārlis Markss" (1918.), "Leģenda par Lesingu" (1892.), "Apcerējumi par kara vēsturi un kara mākslu" u.c. Darbojās arī literatūrzinātnē, kur viņa zināmākais devums ir "Izlūkgājiens estētikā" (1898.-1899.) "Šillers" (1905.) u.c., kuros kritizēja Kanta estētiku, ideju par "mākslu mākslai", naturālismu.

Atsauces un piezīmes

Literatūra par šo tēmu

  • Filozofijas vārdnīca. / red. Rozentāls M., Judins P. - Latvijas valsts izdevniecība: Rīga, 1964., 269. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu