Atšķirības starp "Neu-Mocken" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
(jauns šķirklis)
 
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
 
'''Neumocken''' (latv. '''Jaunmokas''') - [[muiža]] Tukuma apriņķī.
 
'''Neumocken''' (latv. '''Jaunmokas''') - [[muiža]] Tukuma apriņķī.
  
Mūsdienu kungu ēka (neogotikas un jūgendstila mikslis) tapusi pēc tam, kad muižu iegādājās Džeimss Armitsteds (1826.–1879.) - Rīgas Lielās ģildes vecākais, no 1856. līdz 1868. gadam Rīgas biržas komitejas priekšsēdētājs, - (Jaunmoku muižas kungu nams bija nodedzis zibens spēriena izraisītā ugunsgrēkā), iekārtojot tur sev vasaras rezidenci. XX gs. sākumā, kad muiža piederēja [[Brinkeni|fon den Brinkenu dzimtai]], tajā bija ierīkota savam laikam ļoti moderna piensaimniecība, dzirnavas, ķieģeļu ceplis, plaša dārzniecība. Pēdējais muižas īpašnieks - Vilhelms Freimanis,  - kurš to bija iegādājies 1918. gadā, īpašumu zaudēja, kad 1919. gada 16. janvārī [[LSPR]] varas iestādes izdeva lēmumu par muižu nacionalizāciju. 1920. gadā lielsaimniecību nacionalizācija [[Agrārreforma Latvijā|tika veikta otru reizi]], Jaunmoku muižas zemi sadalot jaunsaimniecībās, bet muižas centru ar neatsavināmo zemes minimumu atstājot īpašniekiem. Nespējot ēkas uzturē†, tās tika iznomātas Bērnu atpūtas namam "Cīrulīši". Pēc 2. pasaules kara, kad Latviju bija anektējusi [[PSRS]], ēkā atradās [[Mašīnu un traktoru stacija]]s (MTS) administrācija, veikals, klubs un strādnieku dzīvokļi. Pēc MTS likvidēšanas Jaunmoku muižu izmantoja meliorācijas pārvalde.  
+
Mūsdienu kungu ēka (neogotikas un jūgendstila mikslis) tapusi pēc tam, kad muižu iegādājās Džeimss Armitsteds (1826.–1879.) - Rīgas Lielās ģildes vecākais, no 1856. līdz 1868. gadam Rīgas biržas komitejas priekšsēdētājs, - (Jaunmoku muižas kungu nams bija nodedzis zibens spēriena izraisītā ugunsgrēkā), iekārtojot tur sev vasaras rezidenci. XX gs. sākumā, kad muiža piederēja [[Brinkeni|fon den Brinkenu dzimtai]], tajā bija ierīkota savam laikam ļoti moderna piensaimniecība, dzirnavas, ķieģeļu ceplis, plaša dārzniecība. Pēdējais muižas īpašnieks - Vilhelms Freimanis,  - kurš to bija iegādājies 1918. gadā, īpašumu zaudēja, kad 1919. gada 16. janvārī [[LSPR]] varas iestādes izdeva lēmumu par muižu nacionalizāciju. 1920. gadā lielsaimniecību nacionalizācija [[Agrārreforma Latvijā|tika veikta otru reizi]], Jaunmoku muižas zemi sadalot jaunsaimniecībās, bet muižas centru ar neatsavināmo zemes minimumu atstājot īpašniekiem. Nespējot ēkas uzturēt, tās tika iznomātas Bērnu atpūtas namam "Cīrulīši". Pēc 2. pasaules kara, kad Latviju bija anektējusi [[PSRS]], ēkā atradās [[Mašīnu un traktoru stacija]]s (MTS) administrācija, veikals, klubs un strādnieku dzīvokļi. Pēc MTS likvidēšanas Jaunmoku muižu izmantoja meliorācijas pārvalde.  
  
 
==== Literatūra par šo tēmu ====
 
==== Literatūra par šo tēmu ====

Versija, kas saglabāta 2017. gada 6. augusts, plkst. 17.00

Neumocken (latv. Jaunmokas) - muiža Tukuma apriņķī.

Mūsdienu kungu ēka (neogotikas un jūgendstila mikslis) tapusi pēc tam, kad muižu iegādājās Džeimss Armitsteds (1826.–1879.) - Rīgas Lielās ģildes vecākais, no 1856. līdz 1868. gadam Rīgas biržas komitejas priekšsēdētājs, - (Jaunmoku muižas kungu nams bija nodedzis zibens spēriena izraisītā ugunsgrēkā), iekārtojot tur sev vasaras rezidenci. XX gs. sākumā, kad muiža piederēja fon den Brinkenu dzimtai, tajā bija ierīkota savam laikam ļoti moderna piensaimniecība, dzirnavas, ķieģeļu ceplis, plaša dārzniecība. Pēdējais muižas īpašnieks - Vilhelms Freimanis, - kurš to bija iegādājies 1918. gadā, īpašumu zaudēja, kad 1919. gada 16. janvārī LSPR varas iestādes izdeva lēmumu par muižu nacionalizāciju. 1920. gadā lielsaimniecību nacionalizācija tika veikta otru reizi, Jaunmoku muižas zemi sadalot jaunsaimniecībās, bet muižas centru ar neatsavināmo zemes minimumu atstājot īpašniekiem. Nespējot ēkas uzturēt, tās tika iznomātas Bērnu atpūtas namam "Cīrulīši". Pēc 2. pasaules kara, kad Latviju bija anektējusi PSRS, ēkā atradās Mašīnu un traktoru stacijas (MTS) administrācija, veikals, klubs un strādnieku dzīvokļi. Pēc MTS likvidēšanas Jaunmoku muižu izmantoja meliorācijas pārvalde.

Literatūra par šo tēmu

  • Ozola Agrita. Muižu stāsti : izstādes katalogs. - Tukuma muzejs: Tukums, 2009., 102.-109. lpp. ISBN 978-0034-8036-1-1