Pasaules revolūcija

No ''Vēsture''
Versija 2013. gada 3. maijs, plkst. 06.29, kādu to atstāja Buks Artis (Diskusija | devums)
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Pasaules revolūcija - mesiāniska ideja marksisma sociālpolitiskajā teorijā, kas īpašu popularitāti guva XIX-XX gs. mijā t.s. marksisms-ļeņinismā, par neizbēgamu sociālistisko revolūciju visā pasauē, ar saukli "Visu zemju proletārieši, savienojieties!". Doktrīna izrietēja no K.Marksa atziņas par proletariāta neizbēgamo atsvešināšanos no ražošanas līdzekļiem un to, ka līdz ar sabiedrības modernizāciju un industrializāciju proletariāts kļūs par skaitliski lielāko iedzīvotāju kategoriju, kas, pateicoties tā ekspluatācijai no bagātā mazākuma puses, agri vai vēlu sacelsies: notiks sociālistiskā revolūcija vai nu vienā, vai vairākās valstīs, kurās situācija to pieļaus, kas kļūs par "detonatoru" ķēdes reakcijai - revolūcijas pārnešanai uz citām valstīm, tai pārņemot visu pasauli. Sociālais apvērsums nevarot notikt citādi kā laikmeta veidā, apvienojot proletariāta un buržuāzijas savstarpē∆o pilsoņu karu ar demokrātiskiem pārkārtojumiem, t.sk. - ar nacionālās atbrīvošanās kustību.

Doktrīnas piekritēji postulēja, ka strādnieku ekspluatācija novedīs pie tā, ka tie novērsīsies no valsts varas atbalstītajām nacionālisma un patriotisma koncepcijām, jo "proletariātam nav tēvzemes" (tautietis strādnieku ekspluatē tikpat nežēlīgi, kā svešzemju investors vai kolonisators), nabadzība atņēmusi vērtības, ko aizstāvēt, tam "nav ko zaudēt, izņemot savas važas".

Literatūra par šo tēmu

  • Malahovska Lidija. Divdesmitā gadsimta vēstures problēmas. Metodisks līdzeklis. - Mācību apgāds NT: Rīga, 1997. - 136 lpp. ISBN 9984-617-01-7

Resursi internetā par šo tēmu