Atšķirības starp "Toriji" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Toriji''' - atkarībā no konteksta: '''1.''' Īru partizāni 1640.-1650. gados (''tóraighe'' - "vajātie"), kas karoja kā no troņa gāztās [[Stjuartu dinastija]]s atbalstītāji pret [[Kromvels Olivers|Olivera Kromvela]] republikāņu armiju. '''2.''' [[Parlaments|Parlamenta]] frakcija [[Anglijas karaliste|Anglijas karalistē]] XVII-XVIII gs., kuru pamatā veidoja pie [[Anglijas Baznīca]]s vai [[Romas Katoļu Baznīca]]s piederīgie [[monarhija]]s atbalstītāji. Terminu sāka lietot 1678.-1681. gadu iekšpolitiskās krīzes laikā, kad par ''torijiem'' sāka dēvēt to Parlamenta deputātu daļu, kas bija pret (''Abhorrers'') apspriesto [[Džeimss II, Anglijas karalis|Džeimsa II]] atcelšanu no troņa, savukārt par [[vigi]]em sāka dēvēt tos deputātus, kuri bija par [[monarhija]]s likvidēšanu (''Petitioners'') '''3.''' [[Lielbritānijas un Ziemeļīrijas apvienotā karaliste|Lielbritānijas un Ziemeļīrijas apvienotās karalistes]] "Konservatīvo partijas" (''The Conservative Party'') biedri jaunajos un jaunākajos laikos. Bez tam tā dažkārt apzīmē "Skotu unijistu partijas" (''Scottish Unionist Party''), kas pastāvēja līdz 1965. gadam, biedrus. Ziemeļamerikā XVIII-XIX gs. [[Ziemeļamerikas koloniju neatkarības karš|Ziemeļamerikas koloniju neatkarības kara]] laikā par ''torijiem'' dēvēja valdībai lojālos rojālistus, savukārt [[Pilsoņu karš ASV|Pilsoņu kara ASV]] laikā par ''torijiem'' dēvēja tos, kas nepiekrita t.s. Dienvidu štatu tiesībām izstāties no Savienības.
+
'''Toriji''' - atkarībā no konteksta: '''1.''' Īru partizāni 1640.-1650. gados (no īru ''tóraighe'' - "vajātie"), kas karoja kā no troņa gāztās [[Stjuartu dinastija]]s atbalstītāji pret [[Kromvels Olivers|Olivera Kromvela]] republikāņu armiju. '''2.''' [[Parlaments|Parlamenta]] frakcija [[Anglijas karaliste|Anglijas karalistē]] XVII-XVIII gs., kuru pamatā veidoja pie [[Anglijas Baznīca]]s vai [[Romas Katoļu Baznīca]]s piederīgie [[monarhija]]s atbalstītāji. Terminu sāka lietot 1678.-1681. gadu iekšpolitiskās krīzes laikā, kad par ''torijiem'' sāka dēvēt to Parlamenta deputātu daļu, kas bija pret (''Abhorrers'') apspriesto [[Džeimss II, Anglijas karalis|Džeimsa II]] atcelšanu no troņa, savukārt par [[vigi]]em sāka dēvēt tos deputātus, kuri bija par [[monarhija]]s likvidēšanu (''Petitioners'') '''3.''' [[Lielbritānijas un Ziemeļīrijas apvienotā karaliste|Lielbritānijas un Ziemeļīrijas apvienotās karalistes]] "Konservatīvo partijas" (''The Conservative Party'') biedri jaunajos un jaunākajos laikos. Bez tam tā dažkārt apzīmē "Skotu unijistu partijas" (''Scottish Unionist Party''), kas pastāvēja līdz 1965. gadam, biedrus. Ziemeļamerikā XVIII-XIX gs. [[Ziemeļamerikas koloniju neatkarības karš|Ziemeļamerikas koloniju neatkarības kara]] laikā par ''torijiem'' dēvēja valdībai lojālos rojālistus, savukārt [[Pilsoņu karš ASV|Pilsoņu kara ASV]] laikā par ''torijiem'' dēvēja tos, kas nepiekrita t.s. Dienvidu štatu tiesībām izstāties no Savienības.
  
 
[[Kategorija:Politiskās partijas un organizācijas]]
 
[[Kategorija:Politiskās partijas un organizācijas]]

Versija, kas saglabāta 2009. gada 12. marts, plkst. 11.58

Toriji - atkarībā no konteksta: 1. Īru partizāni 1640.-1650. gados (no īru tóraighe - "vajātie"), kas karoja kā no troņa gāztās Stjuartu dinastijas atbalstītāji pret Olivera Kromvela republikāņu armiju. 2. Parlamenta frakcija Anglijas karalistē XVII-XVIII gs., kuru pamatā veidoja pie Anglijas Baznīcas vai Romas Katoļu Baznīcas piederīgie monarhijas atbalstītāji. Terminu sāka lietot 1678.-1681. gadu iekšpolitiskās krīzes laikā, kad par torijiem sāka dēvēt to Parlamenta deputātu daļu, kas bija pret (Abhorrers) apspriesto Džeimsa II atcelšanu no troņa, savukārt par vigiem sāka dēvēt tos deputātus, kuri bija par monarhijas likvidēšanu (Petitioners) 3. Lielbritānijas un Ziemeļīrijas apvienotās karalistes "Konservatīvo partijas" (The Conservative Party) biedri jaunajos un jaunākajos laikos. Bez tam tā dažkārt apzīmē "Skotu unijistu partijas" (Scottish Unionist Party), kas pastāvēja līdz 1965. gadam, biedrus. Ziemeļamerikā XVIII-XIX gs. Ziemeļamerikas koloniju neatkarības kara laikā par torijiem dēvēja valdībai lojālos rojālistus, savukārt Pilsoņu kara ASV laikā par torijiem dēvēja tos, kas nepiekrita t.s. Dienvidu štatu tiesībām izstāties no Savienības.