Ģerboņa figūras

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Ģerboņa figūras jeb uzlikumi (an. heraldic charges, vc. Wappenbilder, fr. figures du blason, kr. гербовые фигуры) – visi uz heraldiskā vairoga atrodamie elementi. Tiek iedalītas heraldiskajās un neheraldiskajās jeb parastajās figūrās.

Pirmo grupu veido ģeometriskie dalījumi, kurus pēc to rakstura iedala divās pamatsadaļās:

Otro grupu veido parastās jeb neheraldiskās figūras (sīkāk iedala dabiskajās un mākslīgajās).

Heraldikas speciālistiem šis dalījums ievērojami palīdz ģerboņu klasifikācijā un blazonēšanā, taču nezinātāji var viegli samulst, jo var neatšķirt divreiz skaldītu vairogu no vairoga ar pāli, vai nesapratīs, kāpēc horizontāls griezums pa vairoga vidu atbilst dalījumiem, bet tas pats griezums, pacelts augstāk, kļūst par heraldisko apgabalu ("galvu"). Bez tam atšķiras arī klasifikācija nacionālajās heraldikās, piemēram, vairoga vertikāls griezums vienā tā malā franču heraldikā tiek uzskatīts par dalījumu, bet vācu heraldikā – par gabalu, u.tml. Bez tam dalījumu un gabalu nošķiršana noved pie atkārtošanās: heraldikas aprakstos līdzīga rakstura formas tiek vispirms aplūkotas vienā grupā, bet pēc tam no jauna – ārēji līdzīgās, taču citās kopsakarībās.

Skat. arī:

Literatūra par šo tēmu

  • Lancmanis I., Heraldika. - Neputns: Rīga, 2007., 73.-74. lpp.

  • Parker James. A Glossary of Terms Used in Heraldry. - James Parker & Co.: Oxford, 1894 (Newton Abbot: David & Charles, 1970)

  • Das große Buch der Wappenkunst. / Wolfgang Leonhard - Verlag Georg D.W.Callwey: München, 2001, ISBN 3-8289-0768-7

Resursi internetā par šo tēmu