Interpretīvā kopiena

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Interpretīvā kopiena (an. interpretive community) - sociāla grupa, kurai ir kopējas kultūrdeterminētas teksta lasīšanas normas, kas atšķiras no tā, kā šo pašu tekstu uztver un saprot citas grupas. Vēstures zinātnē ir svarīgi konstatēt interpretīvās kopienas, interpretējot tā vai cita teksta ietekmi un lomu sava laika sabiedrībā.

Terminu ieviesa literatūrteorētiķis Stenlijs Fišs (Stanley Fish), lai skaidrotu, kāpēc cilvēki, lasot vienu un to pašu tekstu (likumu, ziņojumu, hroniku u.tt.), tajā saskata atšķirīgus vēstījumus, taču visi vēstījumi netiek atzīti par vienlīdzīgiem: daži tiek pieņemti, savukārt citi noraidīti. Viņš secināja, ka tekstu interpretācijā būtiskas ir dažādas kultūrdeterminētas teksta lasīšanas normas, kas var būt kopējas grupām, savukārt pašu grupu izmēri var būt atšķirīgi. Indivīda informācijas uztvere un interpretācija līdzinās citiem šīs kopienas pārstāvjiem, pat ja tiem ar citiem nav bijis nekādu kontaktu - šīs normas tiek izplatītas audzīnāšanas, dzīvesveida tradīciju, socializācijas, masu mediju u.c. veidos.

Literatūra par šo tēmu

  • Fish Stanley. Is There a Text in This Class? The Authority of Interpretive Communities. - Harvard UP: Cambridge, MA, 1980. ISBN 0-674-467264