Karš

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Karš - nosacīti ilgstošs vardarbīgs militārs konflikts (militāra rakstura sadursmju - kauju, u.tml. - virkne vienas vai otras karojošās puses teritorijā) starp vienu vai vairākām sabiedrībām (cilts, tauta, zemes kungs, valsts u.tml.), vai arī vienas sabiedrības ietvaros (t.s. pilsoņu karš).

Viduslaiku Eiropā raksturīgāks bija t.s. punktveida karš - lokālas sadursmes ar maziem spēkiem, kurā vienības virzījās pamatā uz pretinieka nocietinātajiem punktiem, neskarot plašākas teritorijas. Līdz ar to nežēlības izpausmes bija vispārsastopamas, taču skāra daudz mazāku skaitu civiliedzīvotāju. Ja vīriešus nogalināja bez aizspriedumiem, tad sievietes un bērnus parasti saudzēja. Līdz ar to XVI gs. Austrumeiropā lielākais šoks bija Maskavas karaspēka darbība, kas tradicionāli, kā bija pieņemts, uzbruka pilīm, taču paralēli izsūtīja mobilas vienības postīt ļoti plašu apkaimi, nesaudzējot arī sievietes un bērnus, kas bija kas neredzēts un laikabiedriem šķita šausmīgi, kaut lokālu vardarbību uztvēra kā pašsaprotamu.

Jaunajos un jaunākajos laikos, pieaugot armiju skaitliskajam sastāvam, karadarbība skāra ar katru gadsimtu aizvien plašāku sabiedrības daļu.

Skat. arī: bruņotie spēki, armija

Literatūra par šo tēmu

  • Vittorio Ferretti. Weltchronik der Kriege und Demozide: Ein Abriss der Ursachen, Ablaeufe und Folgen von ueber 5.000 gewalttaetig ausgetragenen Konflikten bis zum Jahr 2000. - Vittorio Ferretti, 2014. - 820 Seiten. ISBN 3000403531

Resursi internetā par šo tēmu