Rīgas izdevumu grāmatas

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Rīgas izdevumu grāmatas jeb izdevumu saraksti - Rīgas rātes ķemerejas uzskaites grāmatas, kas satur izdevumu sarakstus. Saglabājušies ļoti maz: tikai no XIV gs. (par laiku no 1348. līdz 1361. gadam, latīņu valodā) un no XV gs. (par laiku no 1405. līdz 1474. gadam, viduslejasvācu valodā). Laikā no 1347. līdz 1351. gadam sarakstos iegrāmatoti arī ieņēmumi no pilsētas ķieģeļu un kaļķu cepļiem, taču turpmāk izdevumu sarakstos ierakstīties ieņēmumi svītroti. Ieraksti veikti maksājumu hronoloģiskā kārtībā. Ieraksti sakārtoti kalendāri pa t.s. saimniecības gadiem: no Sv. Miķeļa dienas (29. septembris) līdz nākamajai Miķeļa dienai, kad bija jānorēķinās ar jauno pilsētas kasieri (dažos gadījumos izdevumi sasummēti pa kalendārajiem gadiem).

Abus izdevumu sarakstus sagatavoja iespiešanai ar komentāriem A.Bulmerinks, izdeva Krievijas Baltijas provinču vēstures un senatnes pētītāju biedrība (vc. Die Gesellschaft für Geschichte und Altertumskunde der Ostseeprovinzen Russlands) divos sējumos. Pirmais sējums izdots Leipcigā 1909. gadā (sarakstu teksts līdz ar manuskriptu sīku aprakstu), otrais sējums izdots Leipcigā 1913. gadā (sarakstu komentāri, izdevumu klasifikācija, vietu, personu un lietu rādītājs).

Skat. arī: Rīgas namīpašumu grāmatas, Rīgas parādu grāmata, Rīgas ienākumu grāmatas, Rīgas ķemerejas grāmatas, Rīgas landfogtejas grāmatas

Literatūra par šo tēmu

  • Zeids Teodors. Senākie rakstītie Latvijas vēstures avoti līdz 1800. gadam. - Zvaigzne: Rīga, 1992., 73.-74. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu