Tisjackijs

No ''Vēsture''
(Pāradresēts no Tūkstošnieks)
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Tisjackijs (kr. тысяцкий, no "тысяча" - "tūkstotis"; angl. tysiatsky), dažkārt literatūrā tulkots kā tūkstošnieks - atkarībā no konteksta:

  • 1. Kopš XI gs. otrās puses amatpersona senkrievu kņazistēs, sākotnēji pilsētas zemessardzes jeb "tūkstoša" (тысячи) militārais vadītājs, vēlāk paralēli militārajai funkcijai tisjackijs kļuva par pilsētas apgabala pārvaldnieku. Kņaza karadraudzes (administrācijas) pārstāvis. Sadrumstalotības laikā tisjackiju loma bija visai ievērojama, taču parādoties centralizācijas tendencēm, samazinājās. 14. gs. amats rakstītajos avotos pazūd, tā vietā nāk vojevodas.
  • 2. Večē ievēlēts posadņika palīgs un karaspēka vadītājs Novgorodas republikā. Visbiežāk bajārs. Tā kompetencē bija arī tirdzniecības tiesa (tās jurisdikcijā bija visi saimnieciskie strīdi kā arī iebraucēju strīdi ar Novgorodas pilsoņiem), tirdzniecības uzraudzība (mēru, maksāšanas līdzekļu kontrole). Bez tam tisjackijs piedalījās diplomātiskajās pārrunās ar citiem tā laika valstiskajiem veidojumiem, zīmogoja līgumu aktus ar savu zīmogu, blakus pilsētvalža zīmogam. XIV gs. otrajā pusē palielinājās to skaits: vispirms 6, vēlāk jau 8 tisjackiji, no kuriem viens, t.s. "pakāpju" tisjackijs (степенный тысяцкий) bija vecākais..
  • 3. Vietējās pārvaldes administrators Krievijas caristē un Krievijas impērijā līdz XIX gs.
  • 4. Etnogrāfijā - dalībnieks, vedējs kāzu rituālā.

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens: Rīga, 2001., 99., 128. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu