Tribunāls

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Tribunāls (fr. tribunal, kr. трибунал) - ārkārtēja tiesa tiesāšanai ārkārtējos apstākļos. Atkarībā no konteksta:

  • 1. Lielās franču revolūcijas laikā 1792. gadā nodibinātais pagaidu tribunāls, ko Nacionālais konvents 1793. gada 10. martā pārveidoja par revolucionāro tribunālu (tribunal révolutionnaire) - bija pakļauts Drošības komitejai un darbojās līdz 1795. gada maijam. Jakobīņu diktatūras laikā revolucionārais tribunāls bija jakobīņu, bet vēlāk termidoriešu terora instruments. Piesprieda tikai nāvessodu un tā spriedumi nebija pārsūdzami.
  • 2. Revolucionārie tribunāli KSFPR (революционные трибуналы) un citās t.s. "padomju republikās (piemēram, LSPR), tika izveidoti 1917. gadā. Tiesāja kontrrevolucionārus, marodierus, sabotierus u.c. "antisociālistiskus elementus". Svarīgāko lietu izskatīšanai 1918. gada 29. maijā nodibināja revolucionāro tribunālu pie Viskrievijas CIK. Pilsoņu kara laikā darbojās arī revolucionārie kara tribunāli. KSFPR revolucionāros tribunālus likvidēja 1922. gadā.
  • 3. Speciāla tiesa PSRS armijā - kara tribunāls (военный трибунал). Sastāvēja no tiesneša, ko uz 5 gadiem ievēlēja PSRS APP, un tautas piesēdētājiem, ko uz 2,5 gadiem ievēlēja karavīru sapulcēs. Kara tribunāls izskatīja karavīru, valsts drošības institūciju darbinieku u.c. likumā paredzēto personu lietas, kā arī lietas par spiegošanu.

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. Valters P. - Divergens: Rīga, 2001., 112. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu