Atšķirības starp "Lielinieki" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Lielinieki''' (kr. ''большевики'', no ''больше'' - "vairāk") - [[Krievijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija|KSDSP]] radikālais spārns, [[Ļeņins|Ļeņina]] piekritēji, kas izveidoja savu frakciju 1903. gada jūlijā-augustā Londonā sanākušajā KSDSP II kongresā, kurā partija sašķēlās mērenās Martova un radikālās Ļeņina koncepcijas piekritējos, t.i. [[Mazinieki|mazinieku]] (kr. ''меньшевики'', no ''меньше'' - "mazāk") un lielinieku frakcijās. Debašu laukā kongresu pameta 2 t.s. "ekonomistu" pārstāvji, kas atsacījās apspriest Ļeņina tēzi par proletariāta diktatūras nepieciešamību) un 5 Bunda deputāti, kā rezultātā radikāļi kongresā ieguva skaitlisku vairākumu. Pēc kongresa abas frakcijas sāka veidot autonomas organizācijas, līdz 1912. gadā ''lielinieki'' oficiāli izveidoja savu partiju - [[Padomju Savienības Komunistiskā partija|Krievijas Sociāldemokrātisko strādnieku (lielinieku) partiju]] jeb '''KSDS(l)P'''.
+
'''Lielinieki''' (kr. ''большевики'', no ''больше'' - "vairāk") - [[Krievijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija|KSDSP]] radikālais spārns, [[Ļeņins|Ļeņina]] piekritēji, kas izveidoja savu frakciju 1903. gada jūlijā-augustā Londonā sanākušajā KSDSP II kongresā, kurā partija sašķēlās mērenās Martova un radikālās Ļeņina koncepcijas piekritējos, t.i. [[Mazinieki|mazinieku]] (kr. ''меньшевики'', no ''меньше'' - "mazāk") un lielinieku frakcijās.<ref>Debašu laukā kongresu pameta 2 t.s. "ekonomistu" pārstāvji, kas atsacījās apspriest Ļeņina tēzi par proletariāta diktatūras nepieciešamību) un 5 [[Bunds|Bunda]] deputāti, kā rezultātā radikāļi kongresā ieguva skaitlisku vairākumu.</ref> Pēc kongresa abas frakcijas sāka veidot autonomas organizācijas, līdz 1912. gadā ''lielinieki'' oficiāli izveidoja savu partiju - [[Padomju Savienības Komunistiskā partija|Krievijas Sociāldemokrātisko strādnieku (lielinieku) partiju]] jeb '''KSDS(l)P'''.
 +
 
 +
==== Atsauces un paskaidrojumi ====
 +
 
 +
{{atsauces}}
  
 
== Literatūra ==
 
== Literatūra ==

Versija, kas saglabāta 2010. gada 25. marts, plkst. 15.56

Lielinieki (kr. большевики, no больше - "vairāk") - KSDSP radikālais spārns, Ļeņina piekritēji, kas izveidoja savu frakciju 1903. gada jūlijā-augustā Londonā sanākušajā KSDSP II kongresā, kurā partija sašķēlās mērenās Martova un radikālās Ļeņina koncepcijas piekritējos, t.i. mazinieku (kr. меньшевики, no меньше - "mazāk") un lielinieku frakcijās.[1] Pēc kongresa abas frakcijas sāka veidot autonomas organizācijas, līdz 1912. gadā lielinieki oficiāli izveidoja savu partiju - Krievijas Sociāldemokrātisko strādnieku (lielinieku) partiju jeb KSDS(l)P.

Atsauces un paskaidrojumi

  1. Debašu laukā kongresu pameta 2 t.s. "ekonomistu" pārstāvji, kas atsacījās apspriest Ļeņina tēzi par proletariāta diktatūras nepieciešamību) un 5 Bunda deputāti, kā rezultātā radikāļi kongresā ieguva skaitlisku vairākumu.

Literatūra

  • Deviņi komentāri par komunistisko partiju. - Jānis Roze: Rīga, 2008., ISBN 9984395375
  • Markss Kārlis, Engelss Frīdrihs. Komunistiskās partijas manifests. - Zvaigzne ABC: Rīga, 2008., ISBN 9984378659

Resursi internetā par šo tēmu