Atšķirības starp "Huss Jans" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
 
'''Jans Huss''' (''Johnes Hus'', ~1370.-1415.) - katoļu garīdznieks, teologs, kristīgais fundamentālists, t.s. husītu karu inspirētājs.
 
'''Jans Huss''' (''Johnes Hus'', ~1370.-1415.) - katoļu garīdznieks, teologs, kristīgais fundamentālists, t.s. husītu karu inspirētājs.
  
Pēc izcelsmes [[Zemniecība|zemnieks]], it kā dzimis Husinecas ciemā Bohēmijā. Pieaudzis, izvēlējās [[Romas Katoļu baznīca|garīdznieka]] karjeru. 1369. gadā nosūtīts studēt Prāgas [[Universitāte|universitātē]]. Studiju laikā iepazinās ar [[Viklifs Džons|Džona Viklifa]] mācību, kuru pilnībā pieņēma. 1396. saņēmis [[Septiņas brīvās mākslas|brīvo mākslu]] maģistra grādu, 1370. gadā iesvētīts par priesteri un norīkots uz Sv.Mihaila baznīcu Prāgā, 1402. gadā - darbā Bētlemes [[Kapela|kapelā]] (''Betlémská kaple'') kā sludinātājs. Savos sprediķos aizvien asāk vērsās pret laicīgo dzīvi, sludināja Baznīcas "attīrīšanos", rituālu samazināšanu, Baznīcas zemju un mantas sekularizāciju, stingrāku ticību u.c. reliģijas reformas.
+
Pēc izcelsmes [[Zemniecība|zemnieks]], it kā dzimis Husinecas ciemā Bohēmijā. Pieaudzis, izvēlējās [[Romas Katoļu Baznīca|garīdznieka]] karjeru. 1369. gadā nosūtīts studēt Prāgas [[Universitāte|universitātē]]. Studiju laikā iepazinās ar [[Viklifs Džons|Džona Viklifa]] mācību, kuru pilnībā pieņēma. 1396. saņēmis [[Septiņas brīvās mākslas|brīvo mākslu]] maģistra grādu, 1370. gadā iesvētīts par priesteri un norīkots uz Sv.Mihaila baznīcu Prāgā. Ievēlēts par Brīvo mākslu fakultātes [[Dekāns|dekānu]]. 1402. gadā - darbā Bētlemes [[Kapela|kapelā]] (''Betlémská kaple'') pie čehu draudzes kā sludinātājs. Paralēli garīdznieka darbībai, turpināja pasniegt universitātē, vairākkārt ievēlēts par tās [[Rektors|rektoru]] (1402.-1403.; 1409.-1410.). Savos sprediķos aizvien asāk vērsās pret laicīgo dzīvi, sludināja Baznīcas "attīrīšanos", rituālu samazināšanu, Baznīcas zemju un mantas sekularizāciju, stingrāku ticību u.c. reliģijas reformas, kā arī tīri laicīgās kārtības mainīšanu: personiskās atkarības atcelšanu, kārtu tiesību izlīdzināšanu, īpašuma vienlīdzību un kopību, Baznīcas hierarhijas un varas aparāta likvidēšanu. Savas idejas pamatoja ar Svētajiem Rakstiem, kurus viņš pārtulkoja čehu valodā.
 
 
Savas idejas pamatoja ar Svētajiem Rakstiem, kurus viņš pārtulkoja čehu valodā.
 
  
 
Skat. arī: [[husīti]], [[hernhūtisms]]
 
Skat. arī: [[husīti]], [[hernhūtisms]]

Versija, kas saglabāta 2013. gada 5. jūlijs, plkst. 05.29

Jans Huss (Johnes Hus, ~1370.-1415.) - katoļu garīdznieks, teologs, kristīgais fundamentālists, t.s. husītu karu inspirētājs.

Pēc izcelsmes zemnieks, it kā dzimis Husinecas ciemā Bohēmijā. Pieaudzis, izvēlējās garīdznieka karjeru. 1369. gadā nosūtīts studēt Prāgas universitātē. Studiju laikā iepazinās ar Džona Viklifa mācību, kuru pilnībā pieņēma. 1396. saņēmis brīvo mākslu maģistra grādu, 1370. gadā iesvētīts par priesteri un norīkots uz Sv.Mihaila baznīcu Prāgā. Ievēlēts par Brīvo mākslu fakultātes dekānu. 1402. gadā - darbā Bētlemes kapelā (Betlémská kaple) pie čehu draudzes kā sludinātājs. Paralēli garīdznieka darbībai, turpināja pasniegt universitātē, vairākkārt ievēlēts par tās rektoru (1402.-1403.; 1409.-1410.). Savos sprediķos aizvien asāk vērsās pret laicīgo dzīvi, sludināja Baznīcas "attīrīšanos", rituālu samazināšanu, Baznīcas zemju un mantas sekularizāciju, stingrāku ticību u.c. reliģijas reformas, kā arī tīri laicīgās kārtības mainīšanu: personiskās atkarības atcelšanu, kārtu tiesību izlīdzināšanu, īpašuma vienlīdzību un kopību, Baznīcas hierarhijas un varas aparāta likvidēšanu. Savas idejas pamatoja ar Svētajiem Rakstiem, kurus viņš pārtulkoja čehu valodā.

Skat. arī: husīti, hernhūtisms

Literatūra par šo tēmu

  • Viduslaiku vēsture. 2. daļa. Metodisks līdzeklis. / red. Grasmane I. - Mācību apgāds: Rīga, 1996. - 130 lpp. ISBN 99845-14-5

Resursi internetā par šo tēmu