Kolonāts

No ''Vēsture''
Versija 2012. gada 4. februāris, plkst. 11.51, kādu to atstāja Buks Artis (Diskusija | devums)
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Kolonāts (lat. colonatus) - attiecību sistēma starp lielajiem zemes īpašniekiem un sīkajiem nomniekiem - koloniem, - Senajā Romā m.ē. sākumā, kas pamazām sāka aizstāt verdzību: lielie zemes īpašnieki sadalīja sev piederošo teritoriju mazos gabalos - parcelēs, - ko iznomāja koloniem. Parzemes lietošanu koloni atdeva zemes īpašniekiem daļu ražas un pildīja lklaušas.

Pakāpeniski kolonu tiesības pamest iznomāto zemes gabalu un doties nomāt zemi citur, tika aizvien vairāk ierobežotas, liekot pamatus dzimtbūšanai. Juridiski to nostiprināja Konstantīna II 322. gada oktobra likums: "Ikvienam, kas būtu atradis kolonu, kurš pieder citam, ir jāatdod tas pēc piederības kungam, pie kura tas bija dzimis, un jāsamaksā par to laiku, ko viņš pavadījis pie ta. Turpretī koloni, kuri mēģina bēgt, jāiekaļ važās līdzīgi vergiem". (Teodosija kodekss, V, 9:1). Viens no Justiniāna likumiem 534. gadā piešķīra kolonātam vēl stingrāku struktūru: "Koloni, lai gan tie personiski ir brīvi, uzskatāmi par tās zemes vergiem, uz kuras viņi dzimuši" (Justiniāna kodekss, XI, 52).

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens: Rīga, 2001., 232. lpp.

  • Marie Theres Fögen. Römische Rechtsgeschichten. Über Ursprung und Evolution eines sozialen Systems. - Vandenhoeck & Ruprecht: Göttingen, 2002
  • Max Kaser. Römisches Privatrecht. - C.H.Beck Verlag: München, 1971
  • Detlef Liebs. Römisches Recht. - Vandenhoeck & Ruprecht: Göttingen, 1993

Resursi internetā par šo tēmu