Alkibiāds

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Alkibiāds no Atēnām (Άλκιβιαδης - Alkibiadēs, an. Alcibiades, son of Cleinias, vc. Alkibiades, kr. Алкивиад; ~450-~404. g. p.m.ē.) – politiska un militāra persona Atēnās.

Aristokrāts, Klīnija dēls, Perikla radinieks un audžudēls, Sokrāta skolnieks. No 421. gada iesaistījās polisas politikā, iestājās pret mieru ar Spartu. Ievēlēts par stretēgu. 418. g.p.m.ē. izveidoja jaunu koalīciju pret Spartu, kas cieta sakāvi kaujā pie Mantīnijas. 415. gadā p.m.ē. organizēja un vadīja uzbrukumu Sirakūzām, taču politisko intrigu dēļ tika atsaukts no karagājiena, lai stātos tiesas priekšā. Bija spiests meklēt patvērumu Spartā, ņēma aktīvu dalību tās karadarbībā pret Atēnām, palīdzot gūt vairākas uzvaras. Politisko indrigu dēļ bija spiests slepus pamest Spartu un rast patvērumu Persijā, tās satrapa Tisaferna (Τισσαφέρνης) valdījumos. Ar Tisaferna palīdzību 411. gadā ieradās Atēnu kara flotes bāzē Sāmas salā, kur atēnieši viņu atkal ievēlēja par stratēgu. Guva virkni spožu uzvaru Peloponēsas karā, kas deva iespēju Atēnām pārņemt iniciatīvu un atgūt zaudēto. 407. gadā atgriezās Atēnās, kur tika ievēlēts par stratēgu autokrātu, flotes un sauszemes spēku virspavēlnieku. Pēc flotes sagrāves pakļauts ostrakismam. 404. g.p.m.ē., pēc Spartas uzvaras karā, pēc Krītija (Κριτίας, 460.-403. g.p.m.ē.) un Lisandra (Λύσανδρος, 452.-396. g.p.m.ē.) rīkojuma Frīģijā tika sodīts ar nāvi.

Literatūra par šo tēmu

  • Latvijas padomju enciklopēdija. - Galvenā enciklopēdija redakcija: Rīga, 1981., 161. lpp.

  • Суриков И. Е. Алкивиад: афинский денди или первый «сверхчеловек»? Глава III. // Античная Греция: политики в контексте эпохи. Година междоусобиц. - Русский Фонд Содействия Образованию и Науке: Москва, 2011. ISBN 978-5-91244-030-4

Resursi internetā par šo tēmu