Bohēmijas hercogiste

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Bohēmijas hercogiste (an. Duchy of Bohemia) jeb Čehijas kņaziste (čh. České knížectví, kr. княжество Чехия) - pēc Lielmorāvijas valsts sabrukuma X gs. izveidojies čehu cilšu valstisks veidojums Čehijas-Morāvijas plakankalnē, kas pastāvēja līdz 1198. gadam, transformējoties karalistē.

Stabila vēlīnā vadonības sabiedrība Čehijas ielejā izveidojās jau IX gs. 80. gados, kad čehu cilts kņazs Borživojs kristījies un ar Lielmorāvijas kņaza Svjatopolka atbalstu kļuvis par Čehijas ielejas cilšu galveno kņazu un kristījās (895. gadā Čehijas ticīgie par savu ganu atzina Rēgensburgas bīskapu, pēc tam nokļuva Maincas arhibīskapa diecēzē). Galīga ielejas apvienošana norisa kņaza Boļeslava I laikā (935.-972.), kurš pilnībā pakļāva pārējos čehu kņazus, bijušās Lielmorāvijas veco kodolu, kā arī ciltis Oderas un Vislas augštecēs, un par pastāvīgu monarha rezidenci izvēlējās Prāgu. Tālāko Čehijas lielkņazistes (jeb Bohēmijas hercogistes) ekspansiju Boļeslava II (973.-999.) vadībā apturēja poļu kņazs Meško I (962.-992.), kuram izcevās tai atņemt Oderas augšteces baseina zemes, bet viņa dēls Boļeslavs I Drosmīgais (992.-1025.) atņēma Čehijai arī Vislas augšteces zemes. XI gs. čehu kņaziem/hercogiem tomēr izdevās saglabāt savu suverenitāti un nostiprināt savu valdījumu robežas, gan atsakoties no ekspansijas un pakļaujoties Sv. Romas impērijai, 1041. gadā kļūstot par tās vasaļiem (turpmāk katru ievēlēto Čehijas karali tronī apstiprināja imperators). 1198. gada 15. augustā Maincas arhibīskaps kronēja par karali kņazu Pržemislu Otokaru I, bet viņa valdījumi nu bija Bohēmijas karaliste.

Skat. arī: lauksaimniecība viduslaikos

Literatūra par šo tēmu

  • Viduslaiku vēsture. 2. daļa. Metodisks līdzeklis. / red. Grasmane I. - Mācību apgāds: Rīga, 1996. - 130 lpp. ISBN 99845-14-5

Resursi internetā par šo tēmu