Butlari

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Buttlar Baron Wappen.png
ģerbonis pēc 1686. gada
grāfi (1651.)
grāfi (1726.)

baroni un grāfi fon Butlari (von Buttlar, Buttler) arī Butleri - sena vācu izcelsmes (no Hesenes zemes Cīgenbergas (Ziegenberg) nama) vācbaltiešu bruņniecības dzimta Livonijā, Kurzemes un Zemgales hercogistē. 1620. gadā ierakstīta Kurzemes bruņniecības matrikulā.

Starp nozīmīgākajiem dzimtas pārstāvjiem minami: Reformācijas veicinātājs un zemnieku izglītotājs Dītrihs fon Butlars (?-1537); Kurzemes un Zemgales hercogistes hercogu dienestā bijušais Strazdes un Zemītes muižu īpašnieks Bartolds fon Butlars, kurš bija hercoga Gotharda padomnieks un pirmais hercoga karaspēka pavēlnieks jeb pulkvedis (Kriegs Oberster). BBartolds bija arī to personu vidū, kam saskaņā ar hercoga Gotharda testamentu bija jāpalīdz jaunajam hercogam Frīdriham valdīt. Viņš krita kaujā 1603. gada jūnijā, cīnoties ar zviedru desantu, kas bija izcēlies krastā pie Ventspils. Līdzīgs liktenis poļu-zviedru kara laikā (1600.–1629.) piemeklēja arī Abgunstes (Zaļenieku pag.) valdītāju un Bauskas pilskungu Magnusu fon Butlaru, kurš krita kaujā 1625. gada 27. septembrī, zviedriem ieņemot Bauskas pili; Lamiņu dzimtkungs Nikolauss fon Butlars (?-1710.), kurš 1707. gadā bija hercogistes landmaršals, hercoga virspadomnieks un oberburggrāfs, Atzinības ordeņa kavalieris.

Dažādos laika posmos dzimtas valdījumā bija: Rūmenes, Šlokenbekas, Remtes, Zemītes, Sustas, Krustkalnu, Virgas, Plakaktu, Zantes, Blankenfeldes u.c. muižas.

Literatūra par šo tēmu

  • Kurländisches Ritterbuch // Kurland und seine Ritterschaft, Pfaffenhofen / Ilm, 1971. – S. 434.