Durben

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Herrenhaus Durben.jpg

Durben (latv. Durbe) - muiža Tukuma apriņķī.

Šlokenbekas muižas pusmuiža, Durbes muiža avotos pirmo reizi minēta 1544. gadā. No 1789. gada tā piederēja fon Grothusu dzimtai, no 1818. gada – fon Medemu dzimtai, net no 1848. gada – fon der Reku dzimtai.

Muižas centra kungu māju (Herrenhaus) un ērbērģi sākts būvēt ap 1671. gadu, laika gaitā tā vairākkārt pārbūvēta. Mūsdienu klasicisma stila kungu nams tapis 1821. gadā pēc arhitekta J.G.Ā. Berlica projekta. Muižas kungu mājas parādes pagalma abās malās ir saimniecības ēka un kalpu māja, agrāk pretī pils ēkai atradies stallis. Muižas parkā pēc arhitekta Berlica projekta uzcelta rotonda un divi akmens tilti, kā arī lapenes un strūklaka ielejā pie upes, kas nav saglabājušās. Parks veidots pēc angļu ainavu parka parauga: lieli koku masīvi mijas ar nelielām koku grupām un vientuļi augošiem kokiem, bet nelielie dīķīši, nelīdzenais reljefs un izlocītu celiņu tīkls gar plašiem zālieniem ar pili kā galveno kompozīcijas elementu veidoja neatkārtojamu ainavu.

1919. gada 16. janvārī LSPR varas iestādes izdeva lēmumu par muižu nacionalizāciju, atņemot tās īpašniekiem. 1920. gadā lielsaimniecību nacionalizācija tika veikta otru reizi, Durbes muižas zemi sadalot jaunsaimniecībās, bet kungu māju 1922. gadā (oficiāli noformējot 25.03.1925.) Centrālā Zemes ierīcības komisija uzdāvināja vienam no LSDSP līderiem, dzejniekam un publicistam Jānim Pliekšānam (Rainim). 1928. gada martā Rainis atdāvināja ēku Latvijas Skolotāju savienībai, kas to iznomāja Latvijas Skolotāju Slimo kasei, atsevišķi ierīkojot Raiņa un Aspazijas muzeju.

Literatūra par šo tēmu

  • Ozola Agrita. Muižu stāsti : izstādes katalogs. - Tukuma muzejs: Tukums, 2009., 62.-69. lpp. ISBN 978-0034-8036-1-1

Resursi internetā par šo tēmu