Lēņa grāmata

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Vecākā zināmā lēņa grāmata Kurzemē datēta ar 1320. gada 5. jūliju un izsniegta Tontegodem.

Lēņa grāmata (lat. littera investitura, vc. Lehnbrief) - lēņa kunga kancelejas vai lēņa kūrijas izdots apliecinājums, kas pierāda notikušo lēņtiessko investitūru un dokumentēja lēņa subjektus, lēņa objektu (bieži vien ar sīku robežu aprakstu), lēņa dienestu, lēņa tipu, tiesības u.c. lēņtiesiski svarīgus faktus. Sastādīja pēc noteiktām vispārpieņemtām formulām, kas mainījās līdz ar laikmetu, piemēram, Livonijā XV gs. otrajā pusē lēņa piederumu formulā (formula apertinentiarum) tiek pievienots "kopā ar cilvēkiem" (mit luden). Sākotnēji lēņa piešķiršanu ierakstīja īpašā lēņu reģistrā, bet sākot no XIII gs. lēņa vīram izsniedza arī lēņa grāmatu. Šos dokumentus visbiežāk rakstīja uz pergamenta ar piekārtiem sarkana vaska zīmogiem, rūpīgi uzglabāja muižas arhīvā, uzskatot par svarīgāko dokumentu, kas līdz ar īpašuma valdītāja maiņu kopā ar pārējo muižas arhīvu tika notots jaunajam valdītājam.

Livonijā senākā zināmā lēņa grāmata Vidzemē ir izdota 1207./1209. g. Jersikas valdniekam Visvaldim, piešķirot tam tā zemes kā lēni (feodum oblatum), bet vecākā zināmā lēņa grāmata Kurzemē datēta ar 1320. gada 6. maiju un izsniegta Tontegodem. XVII gs. lēņu grāmatas kalpoja kā īpašumtiesību apliecinājums muižu redukcijā.

Skat. kategoriju Livonijas lēņu grāmatas

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens: Rīga, 2001., 161. lpp.
  • Zeids Teodors. Senākie rakstītie Latvijas vēstures avoti līdz 1800. gadam. - Zvaigzne: Rīga, 1992., 57.-58. lpp.

  • Heinrich Mitteis. Lehnrecht und Staatsgewalt : Untersuchungen zur mittelalterlichen Verfassungsgeschichte. - H. Böhlaus: Weimar, 1958 - 714 S.
  • Heusler A. Deutsche Verfassungsgeschichte, Leipzig, 1905 - 136 S.
  • Br. Meyer. Das Lehen im Recht und Staat des Mittelalters. // Zeitschrift für schweizer Geschichte, 1946, Bd. 26, Ht. 2
  • Mitteis H. Lehenrecht und Staatsgewalt. - Weimar, 1933

Resursi internetā par šo tēmu