Mameluki

No ''Vēsture''
Versija 2008. gada 5. septembris, plkst. 06.47, kādu to atstāja Buks Artis (Diskusija | devums)
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Mameluki, arī Guļami (no ar. mamlûq مملوك (viensk.), مماليك (daudzsk.) - "piederošs") - sākotnēji valdnieka vergu un miesassargu (miesassargi bija vergi) apzīmējums Persijā un Ēģiptē, galvenokārt rekrutēti no tjurku un kaukāziešu karagūstekņiem vai nodevu vergiem (pakļautās tautas maksāja nodevas nevis naudā, bet atdodot zināmu skaitu zēnu un meiteņu par vergiem). Vēlāk atsevišķa karavīru kasta Ēģipē.

Komentāri

XI-XIII gs. mameluki veidoja Ēģiptes sultanāta armijas elites daļu. Audzināti tikai kalpošanai valstij, nesaistīti radniecības saitēm, bez tiesībām uz privātīpašumu tie bija ideāli kandidāti armijas un valsts vadībai (no mamelukiem rekrutēja augstākos armijas komandierus un valsts ierēdņus). Ar laiku pilnībā pārņemot savā kontrolē valsts vadību, saistīti korporatīvajām saitēm, mameluki pilnībā pārņēma varu Ēģiptes sultanātā, no 1252. līdz 1517. gadam pat pastāvot t.s. Mameluku dinastiju. Savu varu zaudēja 1811. gadā, turpmākajā laika gaitā zaudējot arī īpašo statusu un privilēģijas.

Literatūra

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. / - Rīga: Divergens, 2001., 12. lpp.

  • A. Allouche: Mamluk Economics : A Study and Translation of Al-Maqrizi's Ighathat. Salt Lake City, 1994
  • R. Amitai-Preiss. Mongols and Mamluks: The Mamluk-Ilkhanid War 1260-1281. - Cambridge, 1995
  • D. Ayalon. The Mamluk Military Society. - London, 1979
  • James Waterson. The Mamluks. // History Today. March, 2006

  • Ulrich Haarmann. Das Herrschaftssystem der Mamluken. / Haarmann (Hrsg.). Geschichte der arabischen Welt. - C.H.Beck, 2004, ISBN 3-406-47486-1

Resursi internetā par šo tēmu