Atšķirības starp "Džuhou" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Džuhou''' (ķīn. 诸侯; piņj. ''zhūhóu'') - burtiski "visi [[hou]]", - augstākās [[aristokrātija]]s [[kārta]]s kopīgs apzīmējums [[Džou dinastija]]s laikā Ķīnā (semantiski var tikt pielīdzināms eiropiešu "[[pērs]]"), kurai bija piederīgi piecu augstāko titulu - [[gun]], [[hou]], [[bo]], [[dzji]], [[naņ]], - īpašnieki. Latviešu vēstures literatūrā adekvāta apzīmējuma pagaidām nav. Atkarībā no konteksta var pie šīs [[kārta]]s piederīgos var apzīmēt kā "galminieks", "kņazs/grāfs" u.tml. Visa zeme piederēja [[Monarhs|monarham]] - [[Vans|vanam]], - kurš to kopā ar zemniekiem un atbilstošu titulu piešķīra pārvaldīšanai dižāko aristokrātijas dzimtu galvām ar tiesībām mantot. Šādu teritorijas [[Senjors|senjoru]] dēvēja par ''džuhou''. XI gs. bija 200-300 šādu valdījumu.
+
'''Džuhou''' (ķīn. 诸侯; piņj. ''zhūhóu'') - teritoriāli administratīva vienība, mantojams feodāls valdījums un reizē arī  augstākās [[aristokrātija]]s kopīgs apzīmējums [[Džou dinastija]]s laikā (XI gs. vidus - 256. g. p.m.ē.) [[Senā Ķīna|Senajā Ķīna]] (saturiski var tikt pielīdzināms eiropiešu "[[pērs]]") .<ref>Крюков М.В. Формы социальной организации древних китайцев. - Наука: Москва, 1967, С. 60.</ref> Atkarībā no ''džuhou'' lieluma un svarīguma, tā [[Senjors|senjoram]] tika piešķirts viens no augstākās [[aristokrātija]]s tituliem ([[gun]], [[hou]], [[bo]], [[dzji]], [[naņ]]) - liēlākā daļa cēlušies no senās cilšu aristokrātijas un savu statusu ieguvuši jau [[Šan dinastija]]s laikā (džou iekarojumu laikā pastāvēja aptuveni 800 ''džuhou'').<ref>Крюков М.В. Формы социальной организации древних китайцев. - Наука: Москва, 1967, С. 65.</ref> Formāli tas bija [[lēnis]], taču faktiski neatkarīgs valdījums, kura senjori bija visai patstāvīgi savā rīcībā. Pēc galvaspilsētas pārcelšanas no Debesu Dēla senču zemes uz Loi, kura atradās džou teritorijā, vana statuss pazeminājās un ļāva arī citiem ''džuhou'' pretendē† uz troni.
 +
 
 +
==== Atsauces un paskaidrojumi ====
 +
 
 +
{{atsauces}}
  
 
[[Kategorija:Tituli un amati]]
 
[[Kategorija:Tituli un amati]]

Versija, kas saglabāta 2009. gada 26. maijs, plkst. 14.03

Džuhou (ķīn. 诸侯; piņj. zhūhóu) - teritoriāli administratīva vienība, mantojams feodāls valdījums un reizē arī augstākās aristokrātijas kopīgs apzīmējums Džou dinastijas laikā (XI gs. vidus - 256. g. p.m.ē.) Senajā Ķīna (saturiski var tikt pielīdzināms eiropiešu "pērs") .[1] Atkarībā no džuhou lieluma un svarīguma, tā senjoram tika piešķirts viens no augstākās aristokrātijas tituliem (gun, hou, bo, dzji, naņ) - liēlākā daļa cēlušies no senās cilšu aristokrātijas un savu statusu ieguvuši jau Šan dinastijas laikā (džou iekarojumu laikā pastāvēja aptuveni 800 džuhou).[2] Formāli tas bija lēnis, taču faktiski neatkarīgs valdījums, kura senjori bija visai patstāvīgi savā rīcībā. Pēc galvaspilsētas pārcelšanas no Debesu Dēla senču zemes uz Loi, kura atradās džou teritorijā, vana statuss pazeminājās un ļāva arī citiem džuhou pretendē† uz troni.

Atsauces un paskaidrojumi

  1. Крюков М.В. Формы социальной организации древних китайцев. - Наука: Москва, 1967, С. 60.
  2. Крюков М.В. Формы социальной организации древних китайцев. - Наука: Москва, 1967, С. 65.